Park Café v Riegrových sadech už je minulostí

30. 5. 2019 | | Nezařazené, Studentský život riegrovy_sady

Léto už klepe na dveře a s létem přichází také oblíbený čas trávení teplých večerů venku nebo na venkovních zahrádkách oblíbených podniků. Jedny takové se nacházely v horní části Riegrových sadů pod názvem Park Café. To už je ale teď minulostí. Podnik na konci minulého roku ukončil svoji činnost a původní majitel musel místo kompletně vyklidit. Informovaly o tom Noviny Prahy 2.

Podnik Park Café na místě působil více než dvacet let. Za tu dobu se stal oblíbeným místem pro trávení volného času nejen u chlazeného nápoje, ale také při kulturních akcích nebo promítání sportovních utkání na pódiu postaveném na přilehlém pozemku. Park Café bylo postaveno v 90. letech vedle původní Šretrovy restaurace, která dnes funguje jako administrativní budova. Později v parku přibyly i přístřešky a venkovní zařízení.

Místo je tak teď prázdné a bude tomu tak nejspíš i v průběhu nadcházející letní sezóny, a to z několika důvodů. Místo už od devadesátých let vlastní rakouská firma a původní provozovatel restaurace a zahrádek Michal Bárta si je pouze pronajímal. Nájemní smlouva ale vypršela a k prodloužení nedošlo. Je tedy pouze na původním majiteli, jak s pozemkem do budoucna naloží. iList oslovil bývalého provozovatele Michala Bártu s požadavkem na vyjádření a zodpovězení otázek ohledně vyklizení a budoucnosti pozemku. Odpověď jsme ale nedostali.

“Městská část Praha 2 považuje za prioritní variantu obnovení funkce původní Šretrovy restaurace tak, jak v hlavním objektu fungovala v období od třicátých do devadesátých let,” uvádí místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Avšak zprovoznění původních provizorních stánků zabránit nemůže. Jediné významné slovo má ohledně pozemku orgán památkové péče: Riegrovy sady jsou totiž památkově chráněný park. 

Podle vyjádření místostarosty se městská část pokusila zprivatizovaný pozemek odkoupit zpět, ale marně. V jednání je nyní alespoň odkoupení pódia s přilehlou cestou. Návrh na rekolaudaci administrativní budovy zpět na restauraci byl rakouskou firmou odmítnut. Budoucnost této lokality je tak nejasná. 

Místo piva sport?

Pravdou ale je, že Riegrovy sady nejsou úplně bez zahrádek. Funguje zde podnik Mlíkárna, který může veřejnost nadále na letní posezení využívat. Jak to ale většinou bývá, často nezůstane jen u „jednoho“ a to má pak negativní dopad na prostor parku. Podle vyjádření městské části jsou Riegrovy sady nejvíce poškozovaným parkem Prahy, z velké části právě kvůli opilým občanům, kteří ničí zařízení parku. Kromě obnovení trvalého řešení namísto podniku Park Café by se tak radnice přikláněla spíše k jiným variantám využití parku. “Připomínám, že by městská část přivítala, kdyby studenti trávili více času bezúplatným sportem na ploše Sokola Královské Vinohrady, kterou městská část ve prospěch veřejnosti pronajímá, místo trávení času v hospodě,” říká místostarosta Vondrášek.

 

Foto: prahaneznama.cz

Mohlo by vás zajímat: