Tak se ukaž, jak jsi za pět let vyrostl

3. 5. 2004 | | Nezařazené

Pět let uplyne v říjnu ode dne, kdy na VŠE poprvé vyšel skutečný Studentský list. Tehdy měl osm stran a čtenáře přišel na sedm korun. Papírový měsíčník ale nebyl prvním novinářským počinem na VŠE. Navázal totiž na zpravodajský web s názvem Weberka. Za dobu, co měsíčník vychází, se jednou změnil jeho maskot a dvakrát šéfredaktor. Cena stoupla o tři koruny a noviny ztloustly trojnásob.

Za dobu, co vychází Studentský list, se jednou změnil jeho maskot a dvakrát šéfredaktor. Cena stoupla o tři koruny a noviny ztloustly trojnásob.

Přesně pět let uplyne 25. května ode dne, kdy na VŠE poprvé vyšel Studentský list. První číslo neslo ještě název Studentské listy a obsahovalo pouze přehled kurzů na další semestr. Skutečný Studentský list začal vycházet od října 1999. Tehdy měl osm stran a čtenáře přišel na sedm korun. Papírový měsíčník ale nebyl prvním novinářským počinem na VŠE. Navázal totiž na zpravodajský web s názvem Weberka, po němž přejala tištěná verze i svou první taliswoman – veverku.

S nápadem vydávat studentské noviny přišel tehdejší student Jarda Struhala. Společně s ním se pustil Honza Veselý do filmového klubu, jehož program se pravidelně objevuje na našich stránkách. V té době se dokonce rýsoval vznik takzvané Ekonomické studentské organizace (ESO), která měla zastřešovat všechny studentské aktivity na škole.

Sardinková redakce

Škola poskytla organizaci místnost v prvním patře Staré budovy. ESO ale nikdy fungovat nezačalo, a proto místnost zůstala redakci a filmovému klubu. Poté se tam přestěhovali studentští senátoři velkého senátu a Studentský list dostal menší místnost ve čtvrtém patře. Už tehdy se tam celá redakce pohromadě nevešla. Dnes byste se mohli zapsat do Guinessovy knihy rekordů, kdybyste se snažili namačkat všechny tvůrce Studentského listu do jejich místnosti, protože jich je přes třicet.

Do tvorby novin byli po celých pět let zapojeni studenti vedlejší specializace ekonomická žurnalistika. Její garantka Libuška Koubská byla celou tu dobu vydavatelům oporou a dokázala se redakce zastat, když se ozvali nespokojení akademici. V jednom semestru dokonce v redakci probíhala část výuky praktické žurnalistiky.

Za Jaroslava Struhaly se začala o náplň novin starat Martina Konecká, která se novinám nakonec věnovala více než tři roky. O chod redakce se staral také Tomáš Indruch. V roce 2001 povýšila Martina Konecká na šéfredaktorku a manažerem redakce se stal Vladimír Jech zvaný James. Tehdy se uskutečnila první sportovní akce Studentského listu pod názvem Běh do schodů, na niž o rok později navázal Boj o přežití a letošní Euroboj.

Veverka odchází do věčných lovišť

Změny pro čtenáře nastaly koncem roku 2001. Weberka se změnila na iLIST, protože Výpočetní centrum zvolilo pro poštovní server název Veverka. Kvůli tomu se veverka z titulní strany poroučela a místo ní se na vás již dva a půl roku šklebí bakalář Bořík Koště, hvězda legendárního komiksu. Boříkovy příhody původně kreslil Marek Lukáš. Později se (nejen) kreslený seriál rodil v dílně Honzy Loudy. To už měly noviny dvanáct stran, a dokonce zlevnily na pět korun. V té době zvládala chod redakce Lenka Zralá, známá svými ostrými komentáři.

Právě před rokem se na titulní stranu vloudila barva a noviny dostaly nový, svěžejší vzhled a nového šéfredaktora Milana Dudu. Ještě o prázdninách se povedlo vytvořit speciální informační číslo pro prváky. Počet stran se opět zvýšil a list úspěšně pokračuje v sestavování tematické strany číslo tři. Redakci se stále daří vydělávat si na provoz a vydávání novin a jediné, co od školy „dostává“, je místnost sb401, pár nástěnek a připojení k internetu.

Baví nás to, hlavně v noci

Hned od začátku se kolem novin vytvořila skvělá parta lidí, která netráví pohromadě večery jen prací. Redaktoři i nadále pořádají pravidelná pracovní setkání v některé z žižkovských hospůdek. Kromě toho spolu ale chodí do divadla, do kina nebo na koncerty a na plesy.

Vyvrcholením redakčního života jsou dnes již pravidelné mimopražské víkendy zvané ideové konference, kde se pracuje, a zároveň užije spousta zábavy. Kamarádství je asi to hlavní, co drží redakci pohromadě a všichni doufáme, že to je vidět i na našem společném pětiletém dítku – Studentském listu.

Mohlo by vás zajímat: