Platónská jeskyňka

4. 5. 2002 | | Nezařazené

Procházíme-li žižkovskou Broadwayí směrem na východ, mrkne na nás na levé straně malé nenápadné okénko. Musíme se pořádně zastavit, abychom básnickou a literární hospůdku nepřehlédli. Je utopená pod úrovní silnice a dává o sobě vědět jen nenápadným oknem a vchodem, kterými je vidět dovnitř.

Hospoda Platónská jeskyňka

Bořivojova 108, Praha 3 – Žižkov

tel. 02/22 72 24 77

Procházíme-li žižkovskou Broadwayí směrem na východ, mrkne na nás na levé straně malé nenápadné okénko. Musíme se pořádně zastavit, abychom básnickou a literární hospůdku nepřehlédli. Je utopená pod úrovní silnice a dává o sobě vědět jen nenápadným oknem a vchodem, kterými je vidět dovnitř. Název napovídá, že se nejedná jen tak o tuctovou hospodu. Platóna bloumajícího nad obsahem dialogu mezi Sokratem a Hippiem tu sice nepotkáme, ale zastihnout zde například Ivana M. Jirouse jak diskutuje o díle Gellnerově zas až tak složité není.

Ve spojení se světem intelektuálů bychom zde možná očekávali bohatou uměleckou dekoraci. Místo nástěnných reliéfů a hromady chytrých knih nás při vstupu do jeskyně přivítá oblak kouře, co by se dal krájet. Sejdeme-li po schodech do nižších vrstev, je dýchání o málo snazší. Prostředí je spíše strohé, a kromě literárního díla ke čtení, které si sami přinesete, a několika reprodukcí na stěnách tu není mnoho k obdivování. To ovšem není překážkou, neboť jednodušší prostředí je vyrovnáno příjemnou atmosférou, kterou vytváří jak velmi příjemná obsluha, tak vesměs pohodové osazenstvo. Za zmínku k prostředí stojí i fakt, že hospůdka možná bude díky svému umístění pod úrovní okolního terénu příjemnou oázou chladu v horkých letních měsících.

Minusem společenského a kulturního zařízení je však výběr pochutin a pitiv. Jídelní lístek dává k výběru pouze Hermelín a Utopeného, což nemusí hladového básníka vždy zcela uspokojit. K pití je tu kromě několika druhů běžného hospodského výběru vyššího procentuelního výkonu k dispozici pouze Plzeňská dvanáctka. Kdo není jejím příznivcem, má smůlu a nenajde tu ani desítku. Vzhledem k zaměření hospody a jejímu umístění bychom očekávali nižší ceny.

Pivo:
Plzeň 12       20,80 Kč

Hodnocení (max. 5): Poloha: 4 Ceny: 2,5 Prostředí: 3 Atmosféra: 4 Obsluha: 4,5 Kvalita stravy: 2 Čistota: 3 WC: 3 

Mohlo by vás zajímat: