Tip na předmět: Počítačem integrované řízení podniku

27. 4. 2006 | | Nezařazené

I v případě, že nepatříte mezi studenty oboru Účetnictví, kteří mají předmět Počítačem integrované řízení průmyslového podniku (MU_400) zařazen mezi povinné, nic vám nebrání v jeho absolvování v rámci vedlejší specializace. Máte také možnost jednoduše si ho zapsat jako volně volitelný. Předmět vyučovaný katedrou manažerského účetnictví na FFÚ byl mezi povinné zařazen na základě reakce na Mezinárodní vzdělávací standardy pro profesionální účetní.

I v případě, že nepatříte mezi studenty oboru Účetnictví, kteří mají předmět Počítačem integrované řízení průmyslového podniku (MU_400) zařazen mezi povinné, nic vám nebrání v jeho absolvování v rámci vedlejší specializace. Máte také možnost jednoduše si ho zapsat jako volně volitelný.

Předmět vyučovaný katedrou manažerského účetnictví na FFÚ byl mezi povinné zařazen na základě reakce na Mezinárodní vzdělávací standardy pro profesionální účetní.

Přednášky vede doc. Ing. Marie Pospíšilová, CSc., Studenti by během semestru měli získat znalosti, které jim pomohou využívat moderní prostředky výpočetní techniky, pohybovat se v oblasti informačních systémů, komunikačních technologií atd. V druhé polovině semestru vede obvykle jednu přednášku Ing. Bartoš. V našem případě se jednalo o „Rozdíly v plánování a řízení výroby“. Úroveň jeho výkladu byla po všech stránkách velmi dobrá. Na konci hodiny dokonce ohodnotil nejlepší dotaz ze strany studentů věcnou cenou.

Cvičení jsou koncipována úplně v jiném duchu. Ing. Martina Suchá vás po celý semestr příjemným způsobem krok za krokem vede řízením podniku pomocí nástroje MFG/PRO. Proberete všechny fáze od plánování prodeje až po controlling. Co vlastně je to MFG/PRO? Jedná se o plně integrovaný ERP systém určený pro plánování podnikových zdrojů. Tento software je nainstalován na více než 5000 místech v 82 zemích, což do značné míry vypovídá o jeho vysoké kvalitě.

Pro studenty tohoto kurzu je každý semestr organizována exkurze do firmy, kde je možno vidět MFG/PRO v praxi. Není sice povinností se jí zúčastnit, neovlivňuje ani závěrečné hodnocení, ale přesto si myslím, že byla pro každého z nás velkým přínosem. Exkurze vám i s cestou zabere téměř celý den, ovšem osobní přístup vašich průvodců firmou vám bude velkou odměnou. Pracovníci nás brali po celou dobu jako své kolegy. Vydali ze sebe opravdu maximum, aby dosáhli naší spokojenosti. Milé bylo i občerstvení nebo oběd zdarma. Exkurze jistě pro každého studenta představuje vítanou změnu všedně strávených dnů nad učebnicovou teorií.

Předmět se ukončuje ve dvou fázích. Nejdříve prezentujete týmovou semestrální práci, kde simulujete reálné procesy ukázkové firmy přímo na „živých“ datech systému MFG/PRO. Těchto prezentací se kromě vedení kurzů účastní také několik pozvaných osob z praxe. Ti po přečtení semestrálních prací jednotlivých týmů všechny týmy ohodnotí a nejlepší z nich odmění. Osobně si myslím, že díky jejich účasti byla úroveň prezentací mnohem vyšší, než jsem zažila v jiných předmětech. Druhou fází je ústní zkouška z odpřednášené problematiky. Do výsledného hodnocení se promítne kromě úrovně prezentace a výkonu při ústní zkoušce i práce na cvičeních.

Satisfakcí za vaši práci budou nejen 4 kredity a dobrá známka v indexu, ale také certifikát o úspěšném absolvování kurzu, který nemusí zdaleka sloužit jen jako ozdoba ve vašem životopisu.

Mohlo by vás zajímat: