Podnikatelský inkubátor VŠE xPORT už několik let pomáhá studentským startupům

11. 5. 2021 | | Kariéra xPORT Demo Day

Podnikatelský akcelerátor a inkubátor Vysoké školy ekonomické (VŠE) xPORT již přes šest let pomáhá všem nově začínajícím startupům na cestě k úspěchu. Nachází se hned vedle kolejí Jarov v Jeseniově ulici a otevírá své brány všem, kteří mají inovativní nápad a chtějí ho zrealizovat, ale chybí jim prostor či dostatečný kapitál.

Celá koncepce spočívá v tom, že inkubované firmy mají svého přiděleného zkušeného mentora, který je provází celým procesem, dává jim užitečné rady a snaží se je tak co nejvíce inspirovat. Dále se všechny startupy účastní společných pravidelných workshopů na různá témata, jako je třeba marketing či finance. Jeden z největších benefitů je, že startupy mají k dispozici open space a podnětné prostředí plné nadšených začínajících podnikatelů, které pomáhá generovat nové nápady.

Existují dva typy programů, inkubace a akcelerace. Inkubace je cílená spíše na začínající startupy, které chtějí rozvinout svůj základní business model, občas se jedná o pouhý inovativní nápad. Na druhou stranu akcelerace je určená pro již zaběhnuté podniky, je více individuální a často cílí na expanzi do zahraničí.

V iListu jste se již mohli dočíst o mnoha začínajících startupech xPORTu. Mezi ně se řadí startup Mary Poppins, věnující se péči o rodinu, Advanto, umožňující zaměstnancům vybrat si část odpracované mzdy v reálném čase a vyhnout se tak splátkovým produktům a zbytečnému zadlužení.

Psali jsme také o úspěšných alumni startupech, jako je Live Sweaters, vyrábějící svetry nepohlcující pot ani cigaretový kouř, aplikace Tomikup, která vám usnadní výběr dárků pro blízké a urychlí jejich nákup na poslední chvíli, Hledejléky.cz, který vyvíjí aplikaci na vyhledávání léků a místa jejich prodeje za nejnižší dostupnou cenu, nebo startup Kareers, který pro vás dokáže vybrat vhodnou pracovní pozici na základě analýzy vašeho profilu.

Z minulosti oceněné startupy xPORTU jsou například Crowdholding, který v roce 2017 vyhrál cenu xPORT Award. Specializuje se převážně na startupy, kterým pomáhá s jejich know-how od jiných začínajících podniků z Ameriky. V roce 2016 tuto cenu vyhrál startup Techambition, který pomáhá středoškolákům i jejich učitelům při výuce matematiky pomocí online interaktivních lekcí.

Nyní vám přinášíme přehled, jaké další projekty jsou momentálně v inkubaci a čím se zabývají.

Přehled xPORT startupů

Startup Profeo, který vznikl na konci roku 2018, se specializuje na finanční poradenství. Dle oficiálních stránek startupu název Proefo vznikl ze sloučení slov Professional External Financial Officer. Startup pomáhá automatizovat sběr dat, vyvažuje reporting a umožňuje vést podnikání tím nejlepším možným způsobem. CEO společnosti je absolvent VŠE, Michal Belan. Michal vystudoval bakaláře na Mezinárodním obchodě, na magistra vyměnil fakultu a začal studovat obor Finanční inženýrství. Jak uvádí ve svém LinkedIn profilu, po ukončení studia v roce 2015 začal nabírat zkušenosti v jiných firmách a po 2 letech založil Proefo. Společnost se skládá ze dvou částí. Jednou je business inteligence, jejímž úkolem je automatizace a druhou součástí je práce nezávislého finančního experta, který přichází s řešeními pro zlepšení řízení společnosti. Výsledkem je pak například zvýšená profitabilita, optimalizace práce na projektech nebo efektivnější kapitálová struktura.

ContextMinds je aplikace pro vizuální propojení myšlenek s daty, vizuální reprezentaci znalostí a tvorbu znalostní báze. Myšlenkové mapy tak mohou být nástrojem pro uložení a sdílení znalostí, pro vizuální tvorbu znalostního grafu, který může nahradit firemní wiki a podobné nástroje. CEO ContextMinds je absolvent doktorandského studia VŠE Marek Dudáš. Jak popisuje na svém LinkedIn účtu, nápad vznikl na půdě Katedry informačního a znalostního inženýrství, kde poznal ty správné teorie, technologie a skvělé lidi ochotné mu pomoci uvést ideje do praxe. V ContextMinds se věnuje prakticky všemu. Od technické podpory přes školení v pojmovém mapování až po programování.

Produktem Magic Moments jsou 3D pop-up přání pro každou příležitost. Kombinací recyklovaného papíru, laserového gravírování a jedinečného designu unikátní 3D přání dokonale vyjadřují pocity člověka, který toto přání daruje. CEO projektu jsou Alex Lapanovich a Julie Denisova, kteří společně vystudovali VŠE na Fakultě financí a účetnictví. Jejich přání naleznete kromě jejich e-shopu také v maloobchodech po celé České republice či na Amazonu.

Poměrně nový startup Brus Games se zaměřuje na rychlý vývoj jednoduchých free-to-play her pro mobilní telefony, jako jsou casual strategie, idle či tycoony. Založil ho na počátku roku 2021 Vojtěch Ješátko, který v minulosti také vystudoval VŠE. Jak se uvádí na facebokovém profilu xPORTu, cílem tvůrce je vybudovat stabilní indie studio, které bude stavět na portfoliu rychle a jednoduše vytvářených her, kde bude úspěšné koncepty znovu využívat a rozvíjet u dalších her.

Spectrasol je dodavatel pro-kognitivních a biodynamických patentově chráněných světelných systémů. Autoři jsou čeští odborníci na osvětlování a světelnou techniku. Jejich inovativní osvětlení s vlastnostmi přibližujícími se dennímu světlu nejsou pouze v xPORTu, ale svítí třeba i v Centru kosmického výzkumu, na mikrobylinkové farmě HerbaFabrica nebo ve výzkumném ústavu včelařském. Tyto světelné systémy získaly doporučení také od Národního ústavu duševního zdraví. Spectrasol se dle svých stránek dokonce umístil mezi 100 nejlepších českých firem za rok 2020.

Startup COMPLETE studio poskytuje komplexní služby na základě zkušeností s tvorbou webových stránek a e-shopů, grafickým designem, a marketingem online i offline. Zakladatel COMPLETE Studio je Martin Weinpold, který zároveň působí v xPORTu jako New Products Developer.

Nejnovějším přírůstkem podnikatelského inkubátoru je startup Performatio. Zakladateli jsou dva absolventi Vysoké školy ekonomické Štěpán Váňa a Lukáš Lískovec. Performatio je konzultační agentura, která se zabývá konzultací se zaměřením na datovou analytiku, CRM a digitalizaci marketingových a obchodních procesů.

Scaleo je inovativní SaaS řešení pro řízení Affiliate sítí a Affiliate programů. Díky startupu firmy dokážou získávat nové zakázky, aniž by museli platit reklamu. Ve startupu Scaleo je specializovaná skupina profesionálů s více než desetiletými zkušenostmi se sledováním technologií a budováním přidruženého softwaru. CEO Scalea je Alex Zelensky, který svou kariéru začal již v roce 2005 jako web developer a o pár let později vyvinul své první mobilní aplikace, jak uvádí na svém LinkedInu. V roce 2015 spojil své zkušenosti, týmové úsilí a vytvořil Scaleo – úžasné řešení pro přidružené společnosti, inzerenty a sítě.

Startup FUTURE SALES vytváří moderní prodejní strategie pro B2B společnosti, založené na digitálních datech, Social Selling strategii na LinkedIn a na chytré sales automatizaci. Zakladatelé startupu jsou Jiří Jambor a Jan Kyselý. Oba dříve pracovali v několika agenturách, startupech i velkých korporacích, jak uvádí na svých LinkedIn profilech. Dnes však společně učí české podnikatele a firmy, jak využívat sociální sítě, moderní online technologie k propagaci své práce a hledání nových klientů po celém světě. Jiří a Jan jsou také autory knihy Social Selling a B2B prodeji se věnují přes 10 let. FUTURE SALES pořádalo 15. dubna 2021 svoji vůbec první velkou konferenci „Future Summit“, ve které přiblížili aktuální trendy v oblasti B2B a B2C marketingu, prodeje a digitalizace obchodních procesů ve firmách.

Zakladatelé SALESDOCk jsou profesionálové, kteří disponují prodejními týmy, ovládají prodejní procesy a infrastrukturu. Dálkově pomáhají s rozvojem byznysu B2B firem na mezinárodním trhu. Tak minimálně zní jejich popis na stránkách xPORTu. Spolupracovali například se společnostmi jako jsou Stories, Tableau, Forcepoint, J&T ventures a Ysoft. CEO společnosti jsou Michal Vojta a Jakub Hon, kteří absolvovali bakalářské studium na VŠE. Magisterský stupeň pak absolvovali v Nizozemsku, kde vystudovali studijní program zaměřený na inovační strategii. Jak dále uvádí ve svých LinkedIn profilech, v Nizozemsku začali pracovat pro technologický startup jako interní prodejní profesionálové a rozvíjeli skandinávské a východoevropské trhy. Díky průmyslovým poznatkům si uvědomili, že všechny začínající podniky B2B mají jeden zásadní problém – prodej. Za účelem řešení tohoto problému založili na začátku roku 2016 společnost SALESDOCk se sídlem v Praze.

Rodinná společnost HOPI HOLDING působí v oblasti logistiky a dnes má již více než 5 000 zaměstnanců. Poskytuje základní znalosti, stabilitu, společné hodnoty a schopnost sdílet služby a informace se svými dceřinými společnostmi. HOPI HOLDING je akciová společnost a působí již v šesti státech Evropy. Jejich cílem je vybudovat holding středoevropského významu zaměřený na logistiku, potravinářský průmysl a zemědělství, jak na svých oficiálních stránkách uvádí.

Společnost Quanda od roku 2012 vyvíjí a poskytuje snadno ovladatelný marketingový software, který pomůže lépe porozumět zákazníkům a komunikovat s nimi tak, že je nebudete obtěžovat, ale více prodávat. Tento online software kombinuje unikátním způsobem nástroje pro e-mail marketing, online dotazníky a webové formuláře. Aktuálně zjednodušuje a usnadňuje podnikání v patnácti zemích celého světa. CEO této společnosti je marketingový nadšenec, lektor, konzultant a kouč Jan Spáčil.

Startup v akceleraci SignageOS vytváří softwarové řešení, díky kterému lze dálkově řídit zobrazovaný obsah a ovládat profesionální displeje ze všech koutů světa. SignageOS založili v roce 2016 Stanislav Richter, Lukáš Daněk a Michael Žabka. Stanislav Richter je absolventem doktorandského studia VŠE a zároveň se podílel na zakládání xPORTu VŠE. Díky tomu, že signageOS vytváří v rámci odvětví úplně nový trh, má česká firma prostor před potenciální konkurencí a zároveň možnost výrazně růst. Společnost je proto zaměřená výhradně na zahraniční trh a zahraniční partnery, a proto expanduje do USA, Kanady, Evropy, Austrálie či do Asie. Důvodem jsou hlavně škála a počty displejů, která je v zahraničí na úplně jiné úrovni než v Česku. Česká technologie je totiž stavěná pro správu a řízení stovek tisíc displejů. I díky tomu obrat společnosti ročně roste o stovky procent, příkladem je i to, že dle Forbes, minulý rok dostala zahraniční investici v hodnotě 2 milionů dolarů.

Mohlo by vás zajímat: