Policie a studenti stojí na jedné straně, zaznělo na předávání Opletalovy ceny

21. 11. 2015 | a | Studentský život akada_PPČR

Při příležitosti Mezinárodního dne studentstva udělila 17. listopadu Studentská komora Rady vysokých škol cenu Jana Opletala.

Z devíti nominovaných vybrala porota trojici z Policejní akademie ČR. Ocenění získal rektor školy Josef Salač, studentka Kateřina Mazánková a absolvent Lukáš Miklas.

Porotci ocenili jejich aktivní účast na ochraně alma mater proti snaze Ministerstva vnitra omezit samostatnost Policejní akademie a rozpustit její akademický senát.

Na slavnostním předávání vystoupil s projevem ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier. Ten velmi chválil studenty, že drží tradici sedmnáctého listopadu, ačkoli minulou dobu nezažili. Zároveň upozornil, že dnešní doba je plná změn a strachu, a že jsou to právě vysokoškolsky vzdělaní lidé schopni kritického myšlení, kteří mohou být nadějí. V tom s ním souhlasil i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Evropa se mění ze dne na den. Dříve jistá integrace evropských států má najednou nejasnou budoucnost. Mladí lidé by se tedy neměli bát vyjádřit svůj názor,“ uvedl.

Předseda Rady vysokých škol a prorektor VŠE Jakub Fišer se ve svém projevu zaměřil na budoucnost. Vyzdvihl nutnost zapojení studentů do akademických spolků a také to, že by hlas studentstva měl mít větší prostor. Před samotným předáním ceny mluvil policejní prezident Tomáš Tuhý, který vyjádřil radost nad tím, že studentstvo a policie stojí na jedné straně.

Cenu Jana Opletala uděluje každý lichý rok Studentská komora rady vysokých škol. Získává ji osoba či skupina za výjimečný přínos v rozvoji akademické obce, hájení akademických práv a svobod, posílení studentských práv a svobod, významné přispění v boji proti bezpráví, za rovné zacházení a příležitosti nebo proti jakékoliv diskriminaci. Návrh na udělení Ceny mohou předkládat například členové SK RVŠ, akademické senáty vysokých škol a fakult, rektor vysoké školy nebo děkan fakulty či skupina alespoň pěti studentů vysoké školy.

Zdroj fotografie: http://www.skrvs.cz/2015/11/cena-jana-opletala-udelena-a-predana/

ČTĚTE TAKÉ

„Nobelovku“ ze ekonomii získal profesor Angus Deaton

Kdo byl v Sarajevu, viděl, že migrace není jen negativní věc, zaznělo na konferenci

Kandidáti na děkana FMV: Prioritou je mobilita studentů i zaměstnanců

 

Mohlo by vás zajímat: