Pouze msta, říká děkan o vyloučení z Liberálního institutu

7. 4. 2016 | | Zprávy ze školy DSC4

Jedná se o osobní a dětinskou mstu, říká děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. Reaguje tak na své vyloučení z Liberálního institutu (LI) kvůli „neplnění povinností člena a nevhodnému chování“. O tom iList informoval začátkem tohoto týdne.

Ševčík „takzvané vyloučení“, jak o něm sám mluví, nepovažuje za platné.

Děkan byl v minulosti ředitelem institutu, z pozice byl kvůli „závažným pochybením“ odvolán. S tehdejším sporem, který dokonce skončil u soudu, se pojí i ten aktuální.

„Kroky osob momentálně ovládajících Liberální institut považuji za mstu související se snahou o důsledné vyšetření podezřelých finančních machinací, které byly provedeny bez mého vědomí,“ uvádí Ševčík. V souvislosti s machinacemi zmiňuje člena institutu a předchozího děkana Národohospodářské fakulty Jiřího Schwarze, který nyní působí na soukromé Vysoké škole Cevro Institut.

Právě na něj tehdy Ševčík delegoval většinu operativních pravomocí funkce ředitele LI, když v roce 2010 střídal Schwarze ve funkci děkana NF. Sám zůstal ředitelem pouze formálně.

V roce 2013 ale došlo podle Ševčíka k „nepřátelskému převzetí“ institutu. „Na základě zfalšovaných seznamů členů se panu Schwarzovi podařilo navolit do orgánů LI skupinu lidí, z nich část musela pro svá pochybení odejít z NF VŠE,“ tvrdí Ševčík.

Došlo ke škodě za stovky tisíc?

Zástupci LI vidí ale spor jinak. „Neplnil povinnosti člena Liberálního institutu, opakovaně se choval nečestně, porušoval právní předpisy,“ shrnuje současný ředitel institutu Petr Koblovský. „Již dlouho je nejen mně, ale i ostatním členům Liberálního institutu jasné, že osoba, která porušuje právní předpisy a své oponenty se snaží zastrašovat, nemůže být členem spolku, pro který jsou svoboda a panství práva klíčovými hodnotami,“ říká.

Na webu institutu Koblovský dále píše, že v době Ševčíkova vedení LI došlo k „finančním machinacím“. Institutu podle něj vznikla škoda ve výši osmi set tisíc korun. Za tou přitom měla stát účetní firma, kterou ovládal Miroslav Ševčík mladší – v té době zároveň člen dozorčí rady LI. „Právě z důvodu vzniku této škody, snah o její zahlazování a očerňování jiných členů byl pan Ševčík odvolán z pozice ředitele,“ tvrdí Koblovský.

„Pan Ševčík odvolání neunesl a podával na LI žaloby jako na běžícím pásu,“ doplňuje. Právě proto došlo k jeho vyloučení až teď, kdy správnost odvolání Ševčíka potvrdil i odvolací soud.

Další soudní tahanice

„Přes písemnou výzvu mi vůbec nebylo doručeno žádné rozhodnutí správní rady s konkrétními důvody takzvaného vyloučení, proti kterému bych se mohl odvolat,“ kritizuje ale Ševčík. Stěžuje si také na to, že nebyl pozván na žádné jednání správní rady, kde by se mohl vyjádřit.

„Dostal se mi do rukou jen obecný očerňující dopis od doktora Koblovského, který vystupuje jako ředitel Liberálního institutu. Proti těmto nezákonným krokům se budu bránit právními prostředky,“ zdůrazňuje.

Právníky vyhrožuje i Schwarz. „S pobavením jsem požádal mě zastupující advokátní kancelář, aby se začala zabývat snůškou nepravdivých obvinění této duševně a morálně dezintegrované osoby,“ napsal iListu.

Kauzu sledujeme a o dalším průběhu vás budeme informovat.

Foto: Děkanát NF VŠE

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: