Pragensis nekouše

10. 2. 2005 | | Studentský život

Bylo by zajímavé udělat mezi studenty malou anketu: „Co si vybavíte, když se řekne Pragensis?“ Většina by pravděpodobně zakroutila hlavou a pokrčila rameny. Někteří by se jistě zamotali do odvozenin slova Praha. Odpověď je ale složitější. Pragensis je studentský spolek, navazující na stoletou tradici českých, rakouských a německých katolických spolků. Nelekejte se však, nejde o žádnou náboženskou sektu.

Bylo by zajímavé udělat mezi studenty malou anketu: „Co si vybavíte, když se řekne Pragensis?“ Většina by pravděpodobně zakroutila hlavou a pokrčila rameny. Někteří by se jistě zamotali do odvozenin slova Praha. Odpověď je ale složitější.

Pragensis je studentský spolek, navazující na stoletou tradici českých, rakouských a německých katolických spolků. Nelekejte se však, nejde o žádnou náboženskou sektu. Pragensis tvoří převážně vysokoškolští studenti, kteří kromě pravidelných návštěv nejrůznějších restaurací, hospůdek a vináren, pořádají výlety po vlasti i celé Evropě, chodí si zahrát tenis, šipky, kulečník a vyvíjejí další fyzicky „namáhavé“ aktivity. Zároveň ale členové spolku ctí čtyři hlavní principy: religio, amicitia, patria a scientia. Rozluštění uvedených slov najdete společně s programem spolku na http://www.pragensis.cz.

Krátce se zastavme u historie. Jelikož studentské katolické spolky mají v německých zemích více než stoletou tradici a dodnes na mnoha místech velký vliv, nelze se divit, že vedle některých vypadá „pražská pobočka“ jako chudší příbuzný. To ale jen co se počtu členů a doby trvání týče. Svou aktivitou, pestrostí programu a kvalitou členů Pragensis leckteré evropské spolky převyšuje. Navíc Pragensis vzniklo teprve před třemi lety a už nyní má 45 členů. Chcete-li se přidat i vy a nebojíte se dvojjazyčnosti (všichni mluvíme německy) a cestování, tak se na nás obraťte prostřednictvím e–mailu fm@pragensis.cz.

Všechny zájemce zveme na jednu ze svých squashových akcí, která se koná 23. listopadu od 18.30 na Strahově, Esquo, nové kurty. Hraje se zdarma. Večer bude pokračovat v přilehlé hospůdce.

Mohlo by vás zajímat: