Prezentace Machkové: Prodej kolejí a zvyšování kvality výzkumu

7. 10. 2017 | | Zprávy ze školy Hana Machková

Ve čtvrtek ve Vencovského aule proběhla prezentace kandidátů na rektora Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).  Jediná uchazečka, Hana Machková, na začátku prezentace zhodnotila své dosavadní působení a nastínila, kam by chtěla směrovat ekonomku v dalším období. Celou akci moderovala Kristýna Vltavská z Fakulty informatiky a statistiky společně s Janem Vondráčkem z Národohospodářské fakulty.

Za úspěchy rektorka označila získání akreditace EPAS, kterou dostala Fakulta mezinárodních vztahů, fungování xPORT Business Acceleratoru nebo fungování projektu Study in Prague, na kterém se podílejí všechny veřejné vysoké školy v Praze. Nezapomněla zmínit rekonstrukci  Staré budovy, kterou považuje za zdařilou. „Ďábel se skrývá v detailu, jak říká kolega Horský,“ okomentovala promyšlenost rekonstrukce Machková. Upozornila na zkrášlení výtahů, zvýšení počtu zásuvek nebo zachování původního schodiště. Za výrazný posun zhodnotila zvýšení kvality ubytování na kolejích na Jarově, kde byly zřízeny šatny pro tělocvikáře a nové hřiště. „I díky tomu se studenti vrací z privátu na koleje,“ dodala.

Přesun od kvantity ke kvalitě

Ekonomka je devátou největší školou v České republice a v době, kdy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) snižuje počty financovaných studentů, se  pro stejný postup rozhodla i VŠE – a snižuje počty přijatých studentů. Za posledních pět let klesl počet studentů ekonomky o čtvrtinu. Tento trend chce Machková udržet, v případě zvolení, i v dalších letech.

Problémy nevidí v oblasti internacionalizace. V roce 2015 poprvé do zahraničí odjelo více než tisíc studentů z ekonomky. Nejčastěji za hranice České republiky odjíždějí studenti z Fakulty mezinárodních vztahů a z Fakulty podnikohospodářské, naopak poslední skončila Fakulta managementu v Jindřichově Hradci.

Rektorka komektovala i počet zaměstnanců, který mezi lety 2013 a 2017 zůstal stabilní. Na ekonomce se podařilo vychovat mladou generaci pedagogů, působí zde 61 procent odborných asistentů mladších 49 let. Za vážnou ale označuje mzdovou situaci pedagogů, kterou si vyučující zlepšují výukou v cizím jazyce nebo získáním grantů. „V případě zvýšení financí od MŠMT chci prostředky použít pro zvýšení tarifů,“ oznamuje plány rektorka. Za pozitivní označila růst výnosů ekonomky díky školnému z cizojazyčných programů a darů od sponzorů, přesto by chtěla tento podíl v další letech zvýšit.

Do příštího volebního období chce Machková důsledně aplikovat pravidla systémů zajišťování a vnitřního hodnocení kvality na VŠE, podpořit akreditaci bakalářských studijních programů, ale také specializaci a různorodost navazujících magisterských programů. Dále by chtěla zvýšit podíl přicházejících magisterských studentů z jiných vysokých škol. V navazujících magisterských programech chce podpořit systém akreditovaných praxí a stáží. Zvýšit by se měl také počet studentů bakalářských a magisterských cizojazyčných programů.

Akreditace, certifikáty a mobilita studentů

K zlepšení mezinárodní konkurenceschopnosti by mělo pomoci získání akreditací AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business, pozn.red.) a obhájení akreditací EPAS při EFMD (European Foundation for Management Development, pozn.red.), EQUIS (European Quality Improvement System, pozn.red.) a ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants, pozn.red.). Dále by Machková chtěla udržet kvalitu partnerských zahraničních škol, podporovat mobilitu studentů a získávání mezinárodně uznávaných jazykových certifikátů na jazykových katedrách VŠE. Kromě toho by v následujících letech mohly vzniknout akreditované studijní programy typu double degree a joint degree.

Ekonomka podle ní ale musí podporovat také odborné, kulturní a sportovní aktivity studentských organizací a spolků. Současná rektorka chce pokračovat v záštitě akcí: Ples VŠE, Hokejové bitvy nebo Fotbalové bitvy. Polepšit by si měli studenti bydlící na Jarově, standard by měl být zachován na Jižním Městě a prodat by se měla Rooseveltova kolej. Rozšířit by se měl xPORT. Ráda by také posílila úlohu marketingu a PR, zvýšila mzdové tarify a podpořila rozvoj mateřské školy.

Co Machkovou mrzí, je situace ve vědě a výzkumu. Ty nepatří mezi silné stránky ekonomky. Proto chce zlepšit kvalitu doktorského studia, zvýšit počet samoplátců v akreditovaných doktorských cizojazyčných studijních programů nebo zlepšit podmínky pro práci školitelů. Machková podporuje kvalifikační růst akademických pracovníků a chtěla by na ekonomce zaměstnávat více zahraničních výzkumných pracovníků.

V diskuzi se rektorce dostalo zastání

V rámci diskuze odpovídala kandidátka na rektorku zodpovídat dotazy z řad hostů. Bednář požadoval zveřejnění mezd pracovníků Správy účelových zařízení. Obhajoval se tím, že na MŠMT dostal odpověď, že v rámci transparentnosti musí být odměny zaměstnanců známy. Naopak rektorka uvedla, že její právní poradci to za povinné nepovažují. „Klidně ekonomku žalujte a soud rozhodne, kdo má pravdu,“ zastával se Machkové děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík. Za Bednáře se naopak postavil studentský senátor Roman Ondrčka, který upozornil publikum, aby se dotazu nesmálo, protože v minulosti se všichni smáli i jejich sporu s VŠE (ohledně platnosti mandátu Jiřího Trumpeše, pozn. red.), ale výsledek nebyl pro ekonomku příznivý.

Diskutovalo se také o blokové výuce, kterou navrhli zástupci Fakulty financí a účetnictví. Problémem jsou ale podle rektorky nedostatečné prostory, proto se uvažuje o prodeji Rooseveltovy koleje a Jižního Města. Následně si vzal opět slovo Bednář, který upozornil na své podezření, že existuje úzké propojení nového ředitele kolejí, kvestora a podle něho pochybného rozdělování zakázek. Celou situaci uklidnil moderátor Vondráček, který jako gesto vděku za provedenou práci předal rektorce pugét růží.

Volba rektora proběhne 16. října na zasedání Akademického senátu VŠE. 

Mohlo by vás zajímat: