Prezident odmítá jmenovat vyučujícího z FMV profesorem. Prý kvůli minulosti

6. 5. 2015 | | Zprávy ze školy Eichler

Aktualizováno: Mezi vyučujícími, které letos prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory, je i docent z VŠE Jan Eichler. Důvodem má být jeho působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády před rokem 1989. Rektorka VŠE kvůli tomu nepůjde na slavnostní ceremoniál. Podle serveru iDnes.cz to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Rektorka VŠE Hana Machková se Zemanovým rozhodnutím nesouhlasí a prohlásila, že se kvůli tomu nezúčastní slavnostního jmenování profesorů. To se mělo původně konat v Karolinu už ve čtvrtek, ministr školství Marcel Chládek ale kvůli Zemanově nesouhlasu a následném protestu rektorů ceremoniál odložil.

„Prezidentský podpis na jmenovacím dekretu je symbolický a vychází z tradic snad již Rakousko-Uherska. Osobně jsem vždy chápala tento podpis jako vyjádření úcty vysokým školám a zdůraznění jejich významu pro rozvoj vzdělanosti v České republice. Postoji současného prezidenta Zemana nerozumím,“ sdělila iListu.

Eichler působí na Fakultě mezinárodních vztahů, kde přednáší například kurzy Mezinárodní bezpečnostní vztahy a Evropa v mezinárodních vztazích. Na VŠE vyučuje od roku 2000.

Vystudoval Vojenskou akademii v Bratislavě, kde následně v roce 1985 obhájil i disertační práci. V letech 1977 až 1979 působil na Ministerstvu národní obrany ČSSR, tři roky dále pracoval na československém velvyslanectví v Paříži a byl téměř devět let až do roku 1990 zaměstnancem Ministerstva obrany Československé socialistické republiky. Po revoluci se rok angažoval v Generálním štábu Československé armády. Jak navíc připomíná mluvčí VŠE Julie Daňková, v roce 2003 získal od tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca vysoké státní vyznamenání Ordre de Mérite (Řád za zásluhy).

K rozhodnutí prezidenta se již vyjádřil i Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ve kterém Eichler působí. „Krok prezidenta Zemana považuji za nepřijatelné vměšování do akademických svobod. Docent Jan Eichler je uznáváaným expertem na problematiku mezinárodní bezpečnosti, což dokázal mimo jiné řadou kvalitních akademických publikací,“ napsal na webu ústavu a vyzval Zemana, aby své odmítavé stanovisko bezodkladně přehodnotil.

Zasahování do principů, tvrdí předseda rektorů

Kromě Eichlera odmítl Zeman udělit profesorský titul ještě dvěma docentům z Karlovy univerzity Jiřímu Fajtovi a Ivanu Ošťádalovi. Opakuje se tak situace, ke které došlo už před dvěma lety, tehdy Zeman nechtěl jmenovat profesorem Martina C. Putnu.

Tomáš Zima, rektor UK a zároveň předseda současné konference rektorů, se proti Zemanovu rozhodnutí již ohradil. Podle ČT24 uvedl, že „profesorská hodnost je výsledkem odborných schopností kandidátů“, kterými všichni tři zmiňovaní docenti prokazatelně disponují. Návrh na jmenování profesorů podle něj už schválila vláda a podepsal i premiér. Zima počínání prezidenta označil jako „zasahování do principů, které jsou schváleny v souladu s platnými zákony ČR.“

„S rozhodnutím prezidenta republiky nejmenovat profesorem dva docenty Univerzity Karlovy v Praze Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala, a docenta Jana Eichlera, jehož jmenovací řízení proběhlo na Vysoké škole ekonomické v Praze, zásadně nesouhlasím,“ dodává rektorka VŠE.

Všichni uchazeči podle ní prokázali, že jsou uznávanými odborníky. „Jejich vědecké a pedagogické kvality posoudily hodnotící komise složené z odborníků z jejich oborů, Vědecké rady příslušných fakult a univerzitní Vědecké rady,“ připomíná.

Proti Zemanovi na Twitteru vystoupil i rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek.

Další podrobnosti zjišťujeme.

Zdroj fotografie: Ústav mezinárodních vztahů

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: