Prezident po šesti letech jmenoval Jana Eichlera profesorem. Z VŠE jmenoval také Luboše Marka

16. 12. 2021 | | Zprávy ze školy Vysoké školy, Milšo Zeman, prezident, jmenování profesorů, profesoři

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu 15. prosince jmenoval nové profesory, mezi nimiž figuruje i docent Jan Eichler působící na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV) Vysoké školy ekonomické (VŠE) a docent Luboš Marek, který vyučuje na Katedře statistiky a pravděpodobnosti. Rozhodnutí nyní čeká na podepsání premiérem.

Docent Jan Eichler působí na Fakultě mezinárodních vztahů, kde přednáší například kurzy Mezinárodní bezpečnostní vztahy a Mezinárodní bezpečnost v době globálního terorismu a sílícího napětí na východní hranici NATO. Otázce mezinárodních bezpečnostních vztahů se věnuje již dlouho a ve svém oboru je uznávanou kapacitu. Na VŠE vyučuje od roku 2000. V roce 2003 získal od tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca vysoké státní vyznamenání Ordre de Mérite (Řád za zásluhy).

Docent Luboš Marek je v současné době vedoucím Katedry statistiky a pravděpodobnosti, v letech 2010–2018 stál v čele Fakulty informatiky a statistiky. Vyučuje například Aplikovanou statistiku a ekonometrii nebo Teorii pravděpodobnosti a matematické statistiky.

Eichler patřil mezi kandidáty na profesory již v roce 2015, Zeman ho však odmítl jmenovat. Zdůvodnil to působením Eichlera v propagandistických útvarech Československé lidové armády před rokem 1989. Spolu s ním nejmenoval také Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta působící na Univerzitě Karlově. V návaznosti na to se rektorka VŠE Hana Machková nezúčastnila slavnostního jmenování profesorů. Více se o celé situaci můžete dozvědět v našem článku.

O vyjádření obou jmenovaných jsme již požádali.

Foto: ČTK

Mohlo by vás zajímat: