Proběhl devátý ročník konference TedxYouth@Prague, tématem byl kontakt

20. 5. 2022 | | Studentský život Přednáška, konference, Ted

Ve středu 11. května proběhl v prostoru Atria Žižkov 9. ročník konference TedxYouth@Prague 2022, jejíž jsme mediálním partnerem. Zaměřuje se především na sdílení zajímavých myšlenek mezi mladými inspirativními lidmi a studenty. Konference spadá pod hlavičku Technology, Entertainment, Design (zkráceně TED), což je vzdělávací platforma, která kromě svého působení na internetu, organizuje také lokální konference pořádané dobrovolníky po celém světě. V následující reportáži se s vámi podělíme o myšlenky, které na konferenci zazněly z úst řečníků. A sami uvidíte, že všechny opravdu stojí za sdílení.

Hlavním tématem letošního ročníku byl kontakt a propojování lidí mezi sebou, k čemuž napomáhaly již od začátku události různé networkingové aktivity. Ihned při registraci dostal každý účastník instrukce ke hře s názvem Human Bingo, jejíž cílem bylo získat kontakt na účastníky například se stejnými zájmy. Odvážnější jedinci mohli oslovit také řečníky či organizátory akce.

Samotná vystoupení řečníků byla rozdělena do dvou bloků. V prvním bloku se jako první představil Jan Spratek, popularizátor vesmíru a kosmonautiky, který mluvil o kontaktu především v souvislosti s vesmírným prostorem a mimozemskou civilizací. Následoval prostor pro Katarínu Durkáčovou, která se věnuje psychologii a destigmatizaci psychických onemocnění pomocí instagramového profilu Nevěš hlavu. Zdůraznila především důležitost kontaktu s našimi emocemi. „Všechny emoce se nám snaží něco říct, i ty negativní,“ říká Durkáčová. „Lidské tělo dokonce samo ví, kolik nepříjemných emocí by mělo prožívat, jedná se zhruba o 25 % veškerých emocí.“

O další formě kontaktu se rozpovídala Maria Šimůnková, studentka Vysoké školy ekonomické (VŠE) a spoluzakladatelka projektu Nekrachni, který se věnuje vzdělávání studentů v oblasti finanční gramotnosti. Více o Marii a jejím projektu se dozvíte v rozhovoru, který iListu nedávno poskytla. První blok zakončil svým projevem Filip Hrnčiřík, doktorand na univerzitě Cambridge, který se ve svém výzkumu věnuje kochleárním implantátům, které slouží sluchově postiženým lidem k navrácení kontaktu s jejich blízkými a i s ním si u nás můžete přečíst rozhovor.

První blok řečníků byl také proložen různými kontaktními hrami, diváci dostali za úkol složit kompliment ostatním účastníkům či propojit celou místnost položením rukou na rameno účastníka po boku. Ani během hodinové pauzy se účastníci neměli šanci nudit, jelikož doprovodný program byl opravdu pestrý. Kvíz na finanční gramotnost, paměťové a logické hry, fotokoutek, výstava Proč umění, to byly jen některé z aktivit, kterým se účastníci mohli věnovat.

Následoval druhý blok řečníků, který zahájil historik a cestovatel Martin Navrátil, pro kterého je kontakt především o setkávání se napříč kulturami a skládání mozaiky lidských příběhů z různých prostředí. Dále se představila na pódiu Kristína Nemčková, vítězka soutěže MasterChef 2019 a v současné době kuchařka michelinské restaurace v Londýně. „Jídlo jsou vzpomínky, jídlo jsou emoce, jídlo je kontakt, jídlo je život,“ to jsou její slova, kterými svou řeč zahájila i zakončila.

Předposlední řečník si připravil proslov v angličtině, byl jím Alexander Raiman, který se již od konce studií věnuje oblasti sales. Svůj příspěvek věnoval tématu navazování kontaktu úplně poprvé, s někým, koho vůbec neznáte. Mnohdy je to výzva, že? „Hledejte neobvyklé společné rysy. Vyberte si člověka, kterého chcete oslovit a podívejte se, jaké má na sobě boty. Pak k němu přijďte, zmiňte, že oba dva dnes máte boty značky Vans a usmějte se. Uvidíte, co se stane,“ zní jeho rada.

Celou konferenci zakončil svou řečí párový psychoterapeut Jan Vojtko. Ve svém příspěvku propojil hned tři témata, a to kontakt, vztahy a sociální sítě. „Všichni máme po ruce neustále telefon, kde na sociálních sítích máme mimo jiné na očích i tzv. dokonalé vztahy, páry, které působí pořád šťastně. A když se my sami v naší realitě šťastní necítíme, projektujeme pak svá očekávání na partnera, ta jsou však mnohdy přehnaná.“ Na závěr dodává, že je zásadní se se sociálními sítěmi naučit pracovat tak, aby nám byly k dobru.

Na organizaci se může podílet každý

Druhý blok byl proložen působivým příspěvkem v podobě slam poetry v podání Lenky Hronové, která se také podílela na organizaci celé konference. „K organizaci jsem se dostala před rokem, obecně mě na tom baví možnost zákulisního pohledu a proces příprav. Zároveň se mi líbí, že můžu strávit s řečníky přece jen o trošku více času. Občas je to náročné, jelikož s kolegy už pracujeme, případně k tomu i studujeme, takže najít čas se sejít ve větším počtu je vždycky výzva,“ řekla iListu Lenka. „Přidat se k nám může kdokoliv, pokud byste i vy měli zájem se zapojit do organizace TEDx konferencí, stavte se 29. května od 14:00 v Café Nezisk, kde si povíme více,“ dodává Lenka. Informace k události najdete zde.

Konferenci shrnula účastnice Nikol. „Celou akci jsem si zamilovala. Nejvíc mě pobavil párový terapeut Jan Vojtko. Dále se mnou také hodně rezonovala řeč Alexandra Raimana a Kristíny Nemčkové. Mým snem je jednou stát na pódiu jako řečník,“ přiznala Nikol.

Pokud byste i vy rádi zažili konferenci z pohledu řečníka, účastníka, nebo byste jen rádi načerpali inspirativní myšlenky z pohodlí domova, nezapomeňte sledovat TEDxYouth@Prague na Facebooku, Instagramu nebo na webových stránkách.

Foto: TEDx Youth@Prague

Mohlo by vás zajímat: