Projekt Hero Clan sdružuje zájemce o dobrovolnictví

23. 2. 2018 | | Kariéra, Studentský život Hero_Hunters_Veronika_Kovářová_a_Kateřina_Vondráková

Absolventky Vysoké školy ekonomické (VŠE) Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková založily projekt na pomoc neziskovým organizacím Hero Clan, který se již pyšní prvními úspěchy. Bývalé studentky ekonomky s projektem uspěly ve finále evropského akcelerátoru Social Impact Award. V soutěži za svou iniciativu obdržely cenu veřejnosti.

Projekt Hero Clan funguje na jednoduchém principu. Pokud některá nezisková organizace potřebuje pomoci, může se obrátit na jeho zakladatelky a ty ho následně spojí s dobrovolníkem, který daná neziskovka právě potřebuje. Funguje to ale i opačně – ti, kteří by chtěli pomáhat, ale neví přesně jak, kde a komu, mohou v pomocí absolventek ekonomky najít projekt, který je bude zajímat a kde budou moci využít své schopnosti.

Obě zakladatelky mají s dobrovolnictvím bohaté zkušenosti, se zapojováním začaly prakticky již na základní škole. Později si ale začaly všímat, že neziskové organizace postrádají především lidi. Přemýšlely proto, jak jim v jejich shánění pomoci. „Na první volná místa jsme nejprve dosazovaly svoje přátele,“ řkají o prvních řešeních. O dobrovolnou pomoc se ale hlásilo čím dál více zájemců. Díky tomu začala postupně vznikat dobrovolnická „databáze hrdinů“, jak ji samy zakladatelky nazývají. Odtud pak pramení i název organizace Hero Clan.

Přidat se může kdokoliv

V databázi je momentálně více než dvě stě členů. Většina z nich se zakladatelkami spolupracovala již v minulosti. „Díky tomu můžeme dobrovolníky přiřazovat k takovým projektům, které budou bavit i je samotné,“ vysvětlují Kateřina s Veronikou. Hrdinou se tak může stát úplně každý.

Uplatnění najdou lidé s jakoukoliv profesí – od grafiků přes produkční, právníky nebo například lyžařské instruktory. Vůbec prvním zapojeným dobrovolníkem se stal právě instruktor lyžování. Na neziskové organizace se obrací lidé z různých profesí, ať už se jedná o ekocentra, přes organizace na ochranu práv až po chráněné dílny. Spolupráce se liší podle potřeby – může být tedy jednorázová, ale i dlouhodobější.

„Chtěly bychom mít zástupce od každé profese. Chceme, aby o nás neziskové organizace věděly a ozývaly se nám se svými požadavky. Ty chceme odbavovat se stávající precizností. Vším, co děláme, se snažíme nakopnout trend expertního dobrovolničení,“ dodávají zakladatelky k cíli projektu.

Foto: archiv Veroniky Kovářové a Kateřiny Vondrákové

Mohlo by vás zajímat: