Projezte se k úspěšnému zkouškovému

12. 5. 2023 | | Studentský život Zdravá strava

Známe to všichni. Nervozita, problémy se soustředěním, nevysvětlitelné výpadky paměti, nespavost… Zmíněné a mnohé další nesnáze postihují každý konec semestru valnou část studentů. Pokud čtete tyto řádky, možná bojujete s podobnými problémy. Není ale nutné házet flintu do žita, pomoc se schovává v ledničce. Článek vyšel již v tištěném květnovém čísle v loňském roce, protože ale zkouškové klepe na dveře, rozhodli jsme se jej zařadit i na web.

Spousta potravin přispívá a udržuje v kondici některou část lidského těla, mozek v tomto ohledu není výjimkou. Aby mozek správně fungoval, potřebuje pestrou a vyváženou stravu: sacharidy, vitamíny, minerály, aminokyseliny a také dostatečný přísun tekutin. Odvěkým nepřítelem mozku byly a jsou především rafinované (zpracované) cukry, oblíbený fastfood, sladké nápoje či nedostatek vody. Prvním krokem k zážehu duševní energie je provětrání špajzu. Zbavte se všech polotovarů, sladkých tyčinek, slazených nápojů a místo toho nakupte ovoce, zeleninu, luštěniny a zdravé tuky.

Některé potraviny působí na naši hlavu opravdu velkou silou. Pomáhají s regenerací mozkové tkáně, dodávají vysoce výživné látky a v neposlední řadě chrání před výkyvy nálad a ztrátou koncentrace, což se může hodit například při takovém biflování statistiky. Do takzvaného brainfood spadá mnoho potravin, my jsme pro vás vybrali přehled těch nejzákladnějších, nejznámějších a nejvíc dostupných, které můžete koupit v každém obchodě. 

Borůvky 

Borůvky jsou nejenže sladké, ale taktéž v sobě ukrývají svatý grál. Obsahují velké množství antioxidantů, vitaminu C, karotenu a železa. Vyživují mozkovou tkáň, pomáhají odbourávat stres a blahodárně působí na naše oči, které jsou hlavně během zkouškového vystaveny enormní zátěži při koukání do monitoru. Dalším pozitivem borůvek může být to, že je v létě nemusíte kupovat v obchodech, ale místo toho můžete vyrazit do lesa, sběr spojit s procházkou a odškrtnout si dvojnásob zdravou věc. 

Oříšky

Mozek potřebuje hlavně tuky. Nejspíše byste to nehádali, ale mozek je nejtučnější lidský orgán (60 % tuků), proto je mu nezbytné dodávat ty zdravé. Třeba právě ve formě oříšků. Nemusíte konzumovat jen vlašáky nebo lískové oříšky, své hlavě prospějete i pojídáním pistácií, kešu ořechů nebo mandlí. Ořechy jsou plné vitaminu B, bílkovin, zinku, mastných kyselin a vlákniny. Působí blahodárně na nervový přenos v mozku, dokážou stimulovat činnost krátkodobé paměti, zlepšují prostorovou orientaci… Na své si přijdou i kardiaci, jelikož oříšky zlepšují srdeční stav a v neposlední řadě jsou důležité i pro pohlavní orgány.

Vejce

Ve svém jídelníčku byste neměli zapomenout na vajíčka. Párkrát za měsíc si udělat poctivou britskou snídani určitě není na škodu. Vajíčka, přesněji žloutek, obsahují omega-3 mastné kyseliny a cholin, tyto látky zejména působí na paměťové centrum. Avšak pozor, nic se nemá přehánět, doporučená týdenní vajíčková dávka jsou zhruba tři vejce.

Avokádo

Tato superpotravina pochází z jihu Mexika a o jejích léčivých účincích věděli už dávní Mayové a Aztékové. Avokádo je plné esenciálních mastných kyselin, minerálů, vitamínů B, C a E, bílkovin a draslíků. Složení se odráží na zlepšení zraku a dodávce potřebných tuků. Navíc je avokádo nabíječka energie, aniž byste si museli pochutnávat na rafinovaných cukrech.

Listová zelenina (zejména špenát)

Procházíte každý den kolem bedýnek s listovou zeleninou bez povšimnutí? Pak děláte obrovskou chybu. Tyto zelené lístky, jako jsou špenát, listové zelí nebo třeba brokolice, jsou bohaté na zdravé živiny typu vitamin K, lutein a beta karoten, které prospívají hlavně mozku. Obsažené látky brání mozkové degradaci a zabraňují oxidaci, která poškozuje mozek. Navíc přispívají k lepšímu zraku a bojují proti únavě očí. 

Hořká čokoláda (min. 70 % kakaa)

Nesmíte si zapomenout osladit život! Když budete mlsat hořkou kvalitní čokoládu, rozproudíte krev, která se vám bude hrnout přímo do mozku, tím pádem zlepší vaše soustředění a mozkovou aktivitu. Hořká čokoláda je bohatá na proteiny, tuky a minerály. Kromě zlepšení mozkové činnosti můžete očekávat záplavu endorfinů, takže se budete vznášet na obláčcích štěstí. 

Pokud patříte mezi „chroupaly“, kteří ve stresových situacích musí jíst, tak vás musíme zklamat. Velké a intenzivní porce potravy mají za následek, že veškerá krev proudí směr břicho, místo aby proudila do hlavy, což má za následek odkrvení mozku a zhoršení jeho funkcí. Nicméně, jestli patříte mezi opačné extrémisty, tak se taky neřídíte dobrou cestou. Nejíst není řešení. Zlatá střední cesta je v tomto případě opravdu střední, základem je si dávat malé vyvážené porce, které rámcují celý den zhruba v tříhodinových rozestupech. 

Jak neusnout na stole

Pro některé opravdu začarovaný kruh. Jak můžete proplout zkouškovým, aniž byste měli krční ústřel a bolavá záda? Jak nesklouznout ke sladkostem a energetickým nápojům? Základním stavebním pilířem by měly být pauzy mezi učením, určitě není vhodné učení ve stylu dvanáctihodinového mrkání do monitoru či knihy. Doporučujeme, abyste si v mezičase dopřáli procházku na čerstvém vzduchu, ale zase se neodrovnejte (běh a chůze perfektně stimulují mozkovou činnost). Jiným receptem může být poslech hudby, která rovněž působí na mozkové funkce. Neměli byste zapomínat ani na pravidelný pitný režim, nejlepší v tomto ohledu je čistá voda, ale ani sáhnutím po kafi nic nezkazíte, nicméně při pití kafe je nutné pití vody, jelikož káva odvodňuje organismus. To se projevuje únavou, nesoustředěností, ospalostí, bolestí hlavy a sníženou výkonností. 

Autor článku: Roman Hranička

Foto: Unsplash.com

Mohlo by vás zajímat: