Pub kvíz ve škole? Zorganizovala ho FMV pro své studenty a učitele

26. 5. 2016 | | Studentský život, Zprávy ze školy DSC_2752

O tom, že soutěživý duch nechybí ani posluchačům a vyučujícím z ekonomky, se bylo možné přesvědčit koncem letního semestru v prostorách Café baru Deštník. Sešlo se zde 42 studentů a devět vyučujících z Fakulty mezinárodních vztahů (FMV). Změřili své síly, respektive vědomosti, během akce ve stylu tradičních hospodských kvízů. Celý večer připravila FMV a moderoval ho Radek Čajka, proděkan pro zahraniční vztahy a PR na fakultě.

Podle Čajky lze počet účastníků prvního „pub kvízu“ považovat za úspěch. PR tým fakulty, kterému přípravy trvaly přibližně měsíc, totiž zpočátku narazil na drobná úskalí. Studenti i sami vyučující se prý nejprve obávali možné „vědomostní konfrontace“. Krize naštěstí byla zažehnána a do soutěžního klání se nakonec zapojilo celkem devět týmů po pěti až sedmi soutěžících – rozmanitě napříč studijními obory i ročníky.

Pomyslného vedoucího každého týmu představovali vyučující z různých kateder FMV. Kvízu se zúčastnil například děkan fakulty Josef Taušer, všichni proděkani – Radka Druláková, Pavel Hnát i Petr Štěpánek, a další vyučující, které studenti znají z povinných předmětů.

Do knihovny dvacet dva schodů

Jak celý kvíz probíhal a v jakých tematických okruzích se soutěžilo? Začalo se všeobecným přehledem, pokračovalo děním ze školy a na závěr aktuálním světovým děním. Každý blok zahrnoval deset otázek, na každou byl časový limit jedna minuta. Tvůrci kvízu po účastnících chtěli vědět například to, jaké je hlavní město Surinamu, kolik let se stavěl Chrám svatého Víta, kolik fanoušků má stránka FMV na Facebooku či kolik schodů lze napočítat od vchodu do školy až ke knihovně. Pro zajímavost – je jich dvaadvace.

Tři týmy, které za všechna kola dohromady získaly nejvíce bodů, postoupily do závěrečného rozstřelu. Zde rozhodovaly nejen vědomosti, ale i rychlost odpovědí jednotlivých týmů. Celý kvíz vyhrál tým vedoucí Katedry románských jazyků Dominiky Kovářové. Výhra to byla vskutku zasloužená, otázky typu „kolik bodlin má dospělý ježek“ nepatří zrovna k těm nejjednodušším.

FMV kvíz 3

Co si fakulta od kvízu slibovala? Podle Čajky bylo cílem sblížit a mírně propojit dva jinak oddělené světy studentů a vyučujících. Nešlo samozřejmě o to, aby si zúčastnění studenti mysleli, že budou mít v budoucnu nějaké výhody. Studenti nicméně mohli poznat své profesory z jiné stránky a zjistit, že jsou to také běžní lidé, kteří spoustu věcí znají, ale spoustu také ne. Během celé akce probíhal i networking. Ostatně, kvíz nebyl první aktivitou podobného typu, fakulta tento semestr zahájila rovněž akci Běhej s FMV, které se pravidelně společně se studenty účastnil děkan fakulty a další vyučující.

Marek Bobot ze studentského PR týmu FMV říká, že reakce účastníků byly veskrze pozitivní. Ti měli možnost kvíz ohodnotit online přímo na místě (ale i posléze) prostřednictvím formuláře. Určité chyby, které díky feedbacku vypluly na povrch, prý tým hodlá v budoucnu vyladit. Čajka doplňuje, že odezva byla velmi pozitivní nejen od studentů, ale i od vyučujících, což  je podle něj nejlepší odměna po spoustě vynaložené práce a energie. Jak vyplývá z reakcí pořadatelů, v budoucnu se snad budeme moci těšit na kvíz další. Přihlásíte se?

My za iList kvíz hodnotíme veskrze pozitivně, porovnáváme ho navíc s Chytrým kvízem, kterého se pravidelně účastníme. Do příště bychom doporučovaly mikrofon pro moderátora, větší vyrovnanost co do počtu členů jednotlivých týmů – některé týmy měly soutěžících pět, jiné sedm – a lépe zvážit výběr rozstřelových otázek. A rozhodně jsme pro uspořádání kvízu dalšího.

Celkové hodnocení iListu: 85%

Foto: PR tým FMV

ČTĚTE TAKÉ:

 

Mohlo by vás zajímat: