Rajská bude hostit konferenci o fiskální udržitelnosti

8. 4. 2007 | | Nezařazené

Centrum pro finance a trhy zve na konferenci na téma „Fiskální udržitelnost“, která se koná v sobotu 14. dubna v Rajské budově VŠE. Na programu budou následující témata: „Stárnutí obyvatelstva a veřejné rozpočty“, „Jak regulovat fiskální politiku“ a „Vliv lobbystických skupin na strukturu výdajů veřejných finanncí“.

Centrum pro finance a trhy zve na konferenci na téma „Fiskální udržitelnost“

Harmonogram průběhu konference:

8.00 – 9.00: Registrace účastníků – vestibul Rajské budovy VŠE

9.00 – 9.30: Oficiální zahájení konference – místnost č. RB 212
Uvodní slovo: Tomáš Holub, předseda České společnosti ekonomické

9.30 – 11.30: Stárnutí obyvatelstva a veřejné rozpočty
Stárnutí obyvatelstva je fenomén, který ovlivní mnoho sektorů ekonomiky a veřejný sektor zřejmě nejvíce. Cílem semináře je prezentovat v širších souvislostech jeho dopady na veřejné finance a ekonomiku. Seminář se bude zejména zabývat důchodovým systémem, nicméně v souvislostech s ostatními veřejnými politikami.
Vystupující: Jan Kubíček (poradce bankovní rady ČNB), Marek Loužek (CEP)

13.00 – 15.00: Jak regulovat fiskální politiku
Ekonomové se shodují na tom, ze vlády mají tendence k chronickému zadlužování. Někteří proto navrhují nastavení vnějších pravidel směřujících k efektivnímu zastavení tohoto zadlužování, jiní tvrdí, že je třeba ustanovit nezávislou fiskální agenturu, která by stanovovala limity vládám. Konfrontace těchto názorů bude téma tohoto semináře.
Vystupující: Ondřej Schneider (FSV UK), Filip Pertold (CERGE-EI)

15.30 – 17.30: Vliv lobbystických skupin na strukturu výdajů veřejných finanncí
Každým rokem jsme svědky toho, jak poslanci přerozdělují daňové příjmy. Kdo a jak ve skutečnosti ovlivňuje velikost a strukturu výdajů, není na první pohled zřejmé. Jsou nastavená pravidla pro lobbing správně? Jaká je skutečná síla úzkých zájmových skupin v ČR?
Vystupující: Michal Donath (generální ředitel firmy Donath-Burson-Marsteller), Martin Gregor (Fakulta sociálních věd UK), Bohdan Hejduk (vrchní ředitel skupiny Správa státního rozpočtu, MF)
17.40: Oficiální ukončení konference

Místo a čas konání:

Vyskoká škola ekonomická
Rajská budova, místnost č. 212
14.4.2007, od 9.00 do 17.40
Pro účastníky konference je připraveno celodenní občerstvení zdarma + brožura příspěvků z konference. Přihlášky na konferenci zašlete na adresu: d.tkac@ceft.cz
________________________________________
Projekt byl podpořen v rámci Grantu rektora VŠE v Praze a České spořitelny, a.s., generálního partnera VŠE. Konference probíhá pod záštitou rektora Vysoké skoly ekonomické a České společnosti ekonomické.

Mohlo by vás zajímat: