Řbitov zvířátek

8. 8. 2008 | | Nezařazené

Tentokrát jsem při výběru čtiva sáhla do trochu jiné škatulky. Chtěla jsem si oddechnout u něčeho kvalitního, oddechového, napínavého a zábavného. Vzpomněla jsem si na klasika světového hororu, Stephena Kinga a již poněkolikáté se mi ocitl v rukou jeho kultovní román Řbitov zviřátek.

Tentokrát jsem při výběru čtiva sáhla do trochu jiné škatulky. Chtěla jsem si oddechnout u něčeho kvalitního, oddechového, napínavého a zábavného. Vzpomněla jsem si na klasika světového hororu, Stephena Kinga a již poněkolikáté se mi ocitl v rukou jeho kultovní román Řbitov zviřátek.

Stát Maine, rok 1983. Manželé Rachel a Louis Creedovi s dětmi a nezbytným mazánkem, kocourem Winstonem Churchillem se přestěhovali do odlehlé vesničky Ludlow. Tu tvoří několik starších domků, které jsou jeden vedle druhého nasázeny podél dálnice. Vísku obklopují ze všech stran hluboké lesy. Creedovi touží vědět, k jakému cíli vede pěšina začínající za jejich domem. Až jednou se po ní vydávají do lesa. Role průvodce se ujme soused Jud, osmdesátiletý muž, který vládne moudrostí i autoritou.

Na první dojem idylická procházka. Než pětičlenná výprava dorazí na mýtinu, na níž se vyjímají památníčky, kamenné pokusy o náhrobky, zvadlé květiny… Zprvu mají Creedovi dojem, že se jedná o běžný hřbitov, zaráží je však neumělé nápisy na mohylách, které zjevně vyryly nedospělé ruce. Dozvídají se, že stojí na „Řbitově zviřátek“, kam místní děti pohřbívají domácí mazlíčky.

O několik měsíců později zůstává Louis doma sám. Zpočátku poklidný víkend narušuje Jud – objevil mrtvého Churchilla. Otec trpí starostmi, jak tento fakt přijme dcera, která byla na Churche silně citově fixována. Jud rozhodne, že je třeba kocoura důstojně pochovat. V noci se tedy vydávají do lesa. Zatím co Louis považuje za cíl jejich pouti „Řbitov zviřátek“, Jud postupuje dále a nabádá Louise, aby jej následoval. Po překonání polomu putují močálem Malého Boha, zdolávají skalní schodiště, na jehož konci se rozprostírá pláň, v mnohém podobná „Řbitovu“. Nazývá se Mikmacké pohřebiště, působí magicky a ponuře.

Zde Jud pochovávají Churche. Druhý den Louis, který se dosud nevzpamatoval z podivné noční výpravy, Churchilla doma potkává. Začíná mu docházet význam místa, na kterém kocoura pochovali – pohřebiště dokáže oživovat mrtvá zvířata.

Události se dávají do pohybu o půl roku později, kdy syn Gage tragicky umírá pod koly nákladního vozu. Creedovi prožívají hlubokou krizi, Louis není s to přijmout skutečnost. Jud tuší, kam směřují otcovy myšlenky, proto přichází s varováním. Vypráví mu, k jaké katastrofě došlo, když byly porušeny pevné zákonitosti lesa a na Mikmacké pohřebiště kdosi pochoval člověka.
Louis však odmítá jakékoliv zhacení svých plánů. Manželku s dcerou posílá do Chicaga, sám se v noci vloupe na hřbitov, vyhledá a otevře synův hrob. Jeho tělo odnese na pohřebiště, kde jej pochová.

Jud vyčkává, kdy spatří Louise, jak nese mrtvého syna do lesa, je odhodlaný tento záměr jakkoliv překazit. Po několika hodinách však usíná a Louise nezastihne. Ten po návratu z lesa spí a neslyší, že se syn vrátil, z lékařského kufříku odebral skalpel a vydal se zabít Juda. Ten návštěvu Gagea očekává a je na boj s ním připraven, nečekaně se však objevuje Church, který Juda přepadá a „nechává vrahovi volnou ruku“.

Louis se po probuzení vyzbrojuje injekcí napuštěnou jedem a pátrá po synovi. Po prohledání domu a jeho okolí se vydává k sousedovi, kde nachází mrtvého Juda, ale i manželku, která se v předtuše zlého vrátila domů. Setkává se s Gagem, po krátkém boji se mu jej podaří zabít.
Začarovaný kruh však nadále trvá, koho si pohřebiště jednou přivlastní, toho nepustí. Proč jinak Louis s hladově posedlým výrazem, poté co zapálil Judův dům, vleče tělo své ženy přes polom, močál a schody…

Mohlo by vás zajímat: