Refundace daní: Jak na to?

10. 3. 2004 | | Kariéra

Možná i vy jste strávili nezapomenutelné léto v USA. Zatímco vzpomínky na Ameriku pomalu blednou, refundace daní je stále aktuální. Americké úřady vyžadují, aby každý, kdo ve Státech pracoval, podal do 15. dubna následujícího roku daňové přiznání Pokud jej nepodáte, vystavujete se možné pokutě od berního úřadu, v horším případě velkým potížím při získání nového víza.

Možná i vy jste strávili nezapomenutelné léto v USA. Zatímco vzpomínky na Ameriku pomalu blednou, refundace daní je stále aktuální.

Americké úřady vyžadují, aby každý, kdo ve Státech pracoval, podal do 15. dubna následujícího roku daňové přiznání Pokud jej nepodáte, vystavujete se možné pokutě od berního úřadu, v horším případě velkým potížím při získání nového víza. Americká ambasáda je při jejich vydávání totiž stále opatrnější.

Nejprve jsem chtěla o refundaci zažádat sama a ušetřit, ale papírování a obcházení úřadů mě odradilo. Rozhodla jsem se, že se radši svěřím do rukou odborníků. Našla jsem tři společnosti. Jednu z nich jsem vyřadila hned po zhlédnutí webových stránek a prvním telefonátu.

Stránky další nebyly příliš kvalitní, navíc mě zmátly různé refundační programy. Váhala jsem, který z nich zvolit. Na telefonický dotaz se mi dostalo odpovědi ve stylu: „Vy se zaregistrujete, pošlete nám dokumenty, my vám něco pošleme zpátky, vy nám to vyplníte a pošlete, a je to.“ Snažila jsem se dotyčného přesvědčit, že zvládnu i odbornější popis, ale víc jsem se nedozvěděla. Nerada posílám osobní dokumenty na P.O.Box, což je u nich běžná praxe. Web třetí společnosti byl plně funkční a přehledný, ale především jsem ocenila, že mají vlastní kancelář v centru Prahy.

Pro refundaci daní z USA potřebujete Social Security Card (nebo alespoň číslo), kopii zadní strany pasu a pracovního víza, formuláře DS a souhrnné výplatní pásky (final paychecks) nebo formulář s přehledem vašich výdělků (W-2). Pokud tento formulář ještě nemáte, plně jej zastoupí poslední šeky. Na pobočce jsem vyplnila registrační formulář za asistence ochotné slečny, která si pak okopírovala potřebné dokumenty a ještě ten večer mě kontaktovala s kalkulací mé refundace. Peníze přijdou do čtyř měsíců na můj účet.

Z vlastní zkušenosti vám doporučuji, abyste byli opatrní a sehnali si maximum informací, ať už o navrácení daní žádáte sami, nebo přes agenturu. Určitě se to vyplatí. Já za peníze z refundací plánuji vyjet znovu do světa.

Kristýna Fišerová

redakční úprava (sen)

Mohlo by vás zajímat: