Rektor VŠE chce do senátu. Za socialisty

18. 10. 2006 | | Nezařazené

„Lidé o mně říkají, že jsem levicový intelektuál. Sociální prvky v politice jsou mi blízké,“ prohlašuje rektor. Jestli jeho názory sdílí voliči, se ukáže už o tomto víkendu. Předseda ČSSD Paroubek věří, že profesor Hindls má šanci ve volbách uspět. Richard Hindls se o křeslo v Senátu uchází na Praze 4 jako nezávislý kandidát za ČSSD. Podle svých slov už o kandidatuře uvažoval delší dobu.

„Lidé o mně říkají, že jsem levicový intelektuál. Sociální prvky v politice jsou mi blízké,“ prohlašuje rektor. Jestli jeho názory sdílí voliči, se ukáže už o tomto víkendu.

Richard Hindls se o křeslo v Senátu uchází na Praze 4 jako nezávislý kandidát za ČSSD. Podle svých slov už o kandidatuře uvažoval delší dobu. V létě proto kývl na nabídku Jiřího Paroubka Ten se snaží nalákat voliče i na nestranické kandidáty.

„Kdyby mi to nabídli na Praze 3 nebo 5, nešel bych do toho,“ tvrdí rektor. Na Praze 4 se totiž narodil a vyrůstal. „Pan profesor není typický představitel ČSSD, takže si myslím, že má v Praze velkou šanci udělat slušný výsledek,“ prohlásil předseda Paroubek pro server iDnes.cz.

I sám Hindls věří, že ve volbách může uspět. Má ale těžkou konkurenci: herce Tomáše Töpfera za ODS či bývalého poslance Václava Krásu (koalice KDU-ČSL, US-DEU a SNK-ED). Sociální demokracie navíc v hlavím městě senátní volby ještě nikdy nevyhrála.

„Do Senátu by měli přicházet především lidé, kteří stojí nad politickými stranami, mají hlubokou odbornost a zkušenosti a chtějí pracovat na otázkách, jimž opravdu rozumí,“ soudí rektor. Ke stranické politice je ovšem skeptický, do parlamentu by nekandidoval.

K programovým otázkám se pro Studentský list odmítl vyjádřit. „Striktně dodržuji nezávislost školy na politice. Na druhou stranu to, že jsem rektor, neznamená, že nemůžu mít nějaký názor,“ brání se. Na svých volebních internetových stránkách http://www.hindls.cz uvádí jako hlavní programové body – kromě rozvoje Prahy 4 – „důslednou veřejnou kontrolu vynakládání veřejných peněz“ nebo „kvalitní školství a vysokou vzdělanost“. Chce se věnovat i sociálním otázkám.

Rektor se neobává, že by v případě svého zvolení nestíhal povinnosti ve škole Senát v dnešní podobě podle něj nevyžaduje plný úvazek. Hindls ostatně není prvním akademickým hodnostářem s politickými ambicemi. Za ČSSD v nadcházejících volbách kandiduje i rektor Slezské univerzity Zdeněk Jirásek. Ještě jako hlava Masarykovy univerzity se stal senátorem Jiří Zlatuška V minulých senátních volbách neuspěl děkan FNH Jiří Schwarz.

V těchto volbách pak také kandiduje doc Jiří Patočka z Katedry veřejné správy a regionálního rozvoje VŠE – za sociální demokraty na Praze 8. Patočka byl do roku 2005 prorektorem pro vědu a výzkum a působil i jako náměstek ministra pro místní rozvoj.

Mohlo by vás zajímat: