Rektorka: Když bude potřeba, na studium v Británii přispějeme, škola to unese

4. 7. 2016 | | Studentský život, Zprávy ze školy

Případný odchod Velké Británie z Evropské unie by nemusel mít až tak výrazný dopad na výměnné studijní pobyty. Uvedla to rektorka Vysoké školy ekonomické Hana Machková během rozhovoru v pořadu 90´ČT 24. Diskutovala o možných variantách spolupráce s Británii a zmínila, že případnou ztrátu finanční podpory by škola byla schopna studentům doplatit ze Stipendijního fondu.

Brexit by mohl ovlivnit i výměnné studijní pobyty. Jaký, to je otázkou dalšího vývoje situace a postoje samotné Velké Británie.  ,,Vše bude záležet na tom, jaké podmínky si Velká Británie vyjedná, a za jakých bude nadále spolupracovat v rámci mezinárodních studentských výměn,“ upřesnila pro iList tisková mluvčí VŠE Zuzana Politzerová.  Studenti, kteří vyjíždějí v letošním roce, se ovšem nemusí žádných změn obávat. ,,Nepřipouštím ani možnost, že by se v posledním období něco změnilo, “ sdělila rektorka VŠE během rozhovoru v ČT 24.

Na dotaz, zda mohou s Brexitem nastat komplikace, Machková znovu zdůraznila, že záleží na vyjednaných podmínkách. ,,Jsou dvě možnosti. Velká Británie by mohla, stejně jako členské země Evropského hospodářského společenství,  zůstat součástí programu Erasmus+ . Podobně to tak má i Turecko. To by byla ta lepší varianta,“ uvedla Machková. Jako příklad druhé a méně šťastné varianty zmínila Švýcarsko, které muselo opustit program Erasmus+, protože odmítlo umožnit volný pohyb osob Chorvatům po jejich vstupu do EU.

Příspěvek jako do mimoevropských zemí

Studenti nyní dostávají během výměnného pobytu v Británii měsíční stipendium ve výši pět set eur a v případě pracovní stáže šest set. To by se ovšem mohlo s odchodem Británie z programu Erasmus+ změnit.  Nicméně rektorka uvedla, že tento případný finanční výpadek by byl nahrazen doplatkem ze Stipendijního fondu. ,,Určitě si dovedu představit, že bychom studentům vyjíždějícím do Británie finančně pomohli. My to už vlastně děláme v případě výměn s mimoevropskými zeměmi,“ sdělila během rozhovoru. Tento doplatek by odpovídal finančnímu příspěvku na pobyt v mimoevropských zemích, jehož výše je deset tisíc korun na měsíc pobytu a patnáct tisíc korun jako jednorázový příspěvek na zajištění letenek nebo víz.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: