Rektorka obdržela Řád akademických palem, nejvyšší francouzské vyznamenání za zásluhy ve vzdělávání

4. 11. 2021 | | Nezařazené Řád akademických palem Machková vyznamenání

Rektorka Vysoké školy ekonomické (VŠE) Hana Machková obdržela z rukou francouzského velvyslance Alexise Dutertreho nejvyšší francouzské státní vyznamenání za zásluhy ve vzdělávání a byla jmenována komadérkou Řádu akademických palem (Commandeur dans l´Ordre des Palmes Académiques, pozn. red.). Vyznamenání uděluje francouzský předseda vlády za zásluhy ve vzdělávání a šíření francouzské kultury na základě návrhu ministra školství. Dnes ráno o tom informovalo PR oddělení VŠE. 

Machková byla vyznamenána na základě dlouhodobého rozvoje francouzsko-českých univerzitních vztahů a spolupráce. V roce 1990 na VŠE založila a dodnes vede Francouzsko-český institut řízení, jedinou instituci zaměřenou na vzdělávání frankofonních manažerů. Již přes třicet let vystupuje také jako hostující profesorka na několika prestižních francouzských univerzitách jako iaelyon School of Management, Université de Nice Sophia Antipolis, či Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne.

Jak se uvádí ve zprávě PR oddělení, Machková velmi oceňuje přístup francouzské vlády ke vzdělání. „Francie je asi jedinou zemí na světě, která uděluje zvláštní státní vyznamenání pedagogům a vyjadřuje tím, jak si váží učitelského povolání. Jsem ráda, že se mi dostalo té cti a budu jednou z mála nositelek nejvyššího stupně Řádu akademických palem v zemích střední a východní Evropy. Vzhledem k tomu, že v březnu 2022 skončí můj druhý mandát ve funkci rektorky VŠE, je to i výraz ocenění přínosu celé VŠE k rozvoji francouzsko-českých univerzitních vztahů,“ vyjádřila se rektorka.

Vyznamenání Hany Machkové není v rámci VŠE jediné

Vyznamenání rektorky Machkové není jediné francouzské státní ocenění na naší škole. Již v roce 2016 byla Machková vyznamenána hodností rytířka Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského státního vyznamenání. To bylo rovněž založené Napoleonem Bonapartem v roce 1802. Držitelky Řádu akademických palem s hodností rytířka jsou navíc i Stanislava Hronová z Fakulty informatiky a statistiky a Jana Fibírová z Fakulty financí a účetnictví.

Vyznamenání Ordre des Palmes académiques, čili Řád akademických palem, je jedno z nejstarších vyznamenání pro civilní osoby vůbec. Bylo založeno v roce 1808 Napoleonem Bonapartem. Uděluje se nejen učitelům, ale taky osobnostem mimo akademické sféry, jež významně přispěli k rozvoji vzdělávání a vědy. Kromě občanů Francouzska ho mohou získat taky cizinci, jež aktivně přispěli k šíření francouzské kultury v zahraničí. Má tři stupně: Rytíř (Chevalier), Důstojník (Officier) a Komandér (Commandeur).

Foto: Vysoká škola ekonomická

Mohlo by vás zajímat: