Rezignace senátora Mikana šokovala, v AS VŠE ho nahradí Smrčka

27. 6. 2018 | | Zprávy ze školy Akademický senát VŠE

Akademický senát VŠE (AS VŠE) před dvěma týdny zasedl v novém složení. Na prvním jednání se kromě volby nového předsednictva a členů pracovních komisí rozhodovalo také o návrhu nového Vnitřního mzdového předpisu, členech Rady pro vnitřní hodnocení a návrhu kupní smlouvy na parní přípojku Rooseveltovy koleje. Překvapením se ale stala rychlá rezignace zástupce vyučujících z Fakulty podnikohospodářské Pavla Mikana.

Jeho nečekané rozhodnutí, po kterém bez vysvětlení opustil zasedání, přineslo krátké ticho v místnosti a spoustu otázek. Bývalý senátor Mikan se však redakci iListu odmítl vyjádřit.

Událost okomentoval nový předseda AS VŠE a senátor za Fakultu podnikohospodářskou Marek Stříteský. Podle něj exsenátor Mikan jednal dle předpisů. „Inženýr Mikan jednal přesně způsobem, který upravují vnitřní předpisy VŠE, konkrétně Volební řád AS VŠE. Na základě výsledků voleb na FPH jej nahradí docent Smrčka,“ řekl k situaci.

Studentský místopředseda a posluchač Fakulty managementu Vojtěch Prchal byl Mikanovým konáním zaskočen, respektuje však jeho rozhodnutí. „Těžko soudit, proč rezignoval na funkci senátora AS VŠE. Je to chytrý, vzdělaný člověk a zcela jistě k tomu měl své důvody. Pravdou je, že se tento krok jevil jako překvapivý, ale co k tomu pana Mikana vedlo, ví nejlépe on sám,“ uvedl Prchal.

Podle něj by se ale neměla opakovat situace jako před třemi lety, kdy v AS VŠE probíhal boj o mandáty. „Osobně si nemyslím, že by jeho rozhodnutí mělo přímou spojitost s předchozím volebním obdobím. Ptáte-li se na vhodnost tohoto jednání, o tom by se mohla vést diskuse, ale ať už byl důvod jakýkoli, měl na to právo, kterého využil. Odvedl v minulém období kus práce a za to mu patří velký dík,“ dodává Prchal.

Senát bude klidnější, myslí si rektorka

K situaci se vyjádřila také rektorka VŠE Hana Machková. „Opravdu netuším, proč se pan inženýr Mikan rozhodl rezignovat hned po zvolení nového předsednictva, byla jsem velmi překvapena. Nicméně je to jeho rozhodnutí, které je třeba respektovat,“ komentuje.

Rektorka se domnívá, že současný senát, i vzhledem k atmosféře ve škole, bude klidnější. „Volby předsednictva proběhly naprosto hladce, předseda AS Marek Stříteský má velké zkušenosti z řízení AS FPH a je i úspěšným vedoucím katedry. JUDr. Vondráček je vynikající právník a jako místopředseda může hodně pomoci při přijímání nových předpisů nebo při pochybách o procesní správnosti,“ dodává.

Machková rovněž pozitivně hodnotí činnost studentského místopředsedy Vojtěcha Prchala. „Vykonával funkci místopředsedy i v minulém senátu a byl vždycky konstruktivní. Věřím, že takto složené předsednictvo akademického senátu přispěje k tomu, že senát bude fungovat efektivně. Osobně jsem měla z prvního zasedání velmi dobrý pocit a na spolupráci s tímto senátem se těším,“ uzavřela rektorka.

Foto: archiv iListu

Mohlo by vás zajímat: