S plechovkami od Red Bullu křížem krážem Evropou

29. 1. 2016 | | Cestování, Studentský život Can you make it?

Pouze dva týmy z České republiky se dostaly do finální stovky závodu „RedBull – Can you make it?“. Jedním z nich byla i trojice studentů VŠE. Petr Paseka, Jakub Dušek a Martin Panulin projeli čtrnáct evropských měst.

Tým Happy Three Friends z ekonomky se během cesty nepotýkal s nějakými zásadními problémy. Člověk během závodu řešil pouze kde se vyspat, jak jet do dalšího města, jak sehnat jídlo a jak vyměnit co nejvíce plechovek od Red Bullu. Akce startovala v poledne ve Vídni. Poté začal týdenní boj o co nejvíce bodů. Kluky překvapilo, že hodnocení závodu nebylo tak přísné.

Poznali to už ten den na Slovensku, kam týmy přicházely i po otvírací době. Pokud ale účastníci závodu dorazili včas, získali další plechovky Red Bullu. Přitom první check point měli v ohrožení i zástupci ekonomky. „Startovali jsme ve 12 z Vídně a kontrola v Bratislavě zavírala ve čtyři. Měli jsme jen čtyři hodiny na to se tam dostat. Zezačátku jsme nevěděli, jak dlouho to bude trvat, jak máme rychle makat. Hned po startu se nám rozbil telefon, který jsme měli na natáčení videí a fotek, takže ve výsledku jsme na přesun měli tři a čtvrt hodiny,“ popisuje začátek závodu Petr Paseka. Do Bratislavy se dostaly pouze čtyři týmy včas, včetně Happy Three Friends.

Co kluci považují za velké plus je, že závod byl koncipován tak, že i za tu krátkou chvilku, kterou v místě strávili, závodníci poznali centrum města. Někde vyjeli lanovkou nad město, v Kolíně naopak vycházeli schody, v Itálii se muselo jet na kole do centra, v Praze se jezdilo šlapadlem po Vltavě. Na každém checkpointu se musel plnit úkol. V našem hlavním městě se musely objet dva pilíře na šlapadle. Happy Three Friends si usmysleli, že udělají časový rekord. Bohužel Petr s Martinem se nesladili a plavidlo rozbili. Stali se tak jediným družstvem, které tuto výzvu nezvládlo.

Hodní lidé nevymřeli

Během celé cesty používali kluci pouze slova: Autobahn a Tankstelle. Spousta lidí ale nepoznala, že studenti ekonomky němčinu neovládají, takže jim vyprávěli své příběhy dál. Dalším milým poznáním se stal fakt, že stále existují hodní lidé, kteří dokážou druhému pomoci. „Jeden večer jsme se pohybovali skoro na úpatí Alp. Už jsme byli unavení, nemohli jsme večer nikoho stopnout. Cítili jsme se na dně, ten večer jsme se nevyspali,“ popisuje strasti během závodu Jakub.

„Ráno se ale na nás usmálo štěstí. Potkali nějakého mužíka, který nás měl svézt deset kilometrů. Když jsme mu řekli vše o závodu, tak se mu to zalíbilo. Vzal nás na nádraží, šel s námi k přepážce a zeptal se, kolik stojí jízdenka. Ve chvíli, kdy mu řekli, že stojí 130 euro, on nezaváhal a koupil nám je. Takže ze dna, kdy jsme si nebyli jisti, jestli se dostanem do večera do Innsbrucku, jsme najednou měli lístek na tříhodinovou cestu jedním z nejkrásnějších vlaků ve střední Evropě,“ dodává.

RB1

Nejmilejší lidi potkali studenti na Slovinsku, nejhorší v Itálii. Na směňování si tak zvykli, že jim pak nepřišlo divné ráno vstát a místo placení za snídani dát plechovku Red Bullu.

Happy Three Friends skončili okolo dvacátého místa. Mezi hodnotící kritéria se řadil počet „likes“, ujeté kilometry, počet použitých druhů transportu a vyměněné plechovky. Studenti ekonomky doufají, že závod se bude opakovat, příště by chtěli vyhrát.

Zájemci se mohou získat více informací a případně se přihlásit na stránkách závodu Can you make it?.

Foto: archiv Petra Paseky

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: