Sedm studentů VŠE je nyní v Rusku, na Ukrajině žádný. Přihlášky na příští rok lze ještě změnit

27. 2. 2022 | | Zprávy ze školy erasmus-04

Ruská agrese na Ukrajině zasáhla do mnoha oblastí života i v Česku. Jednou z nich je i zahraniční mobilita studentů ekonomky, ať už jde o studenty, kteří jsou právě na výjezdu, nebo ty, kteří se na něj minulý týden přihlásili. V současnosti žádný ze studentů Vysoké školy ekonomické (VŠE) není na studijním pobytu na Ukrajině, jelikož škola místa v zemi vůbec nenabízí. Naproti tomu v Rusku má VŠE devět partnerských univerzit. Podle ředitelky Oddělení zahraničních styků (OZS) je v současné době na partnerských školách v Rusku sedm studentů, konkrétně na univerzitách v Petrohradu a Jekatěrinburgu.  Se všemi studenty OZS intenzivně komunikuje.

Situace se komplikuje i pro studenty, kteří výměnný studijní pobyt v Rusku zvažovali. Podávání přihlášek na výměnné pobyty na příští akademický rok probíhalo prostřednictvím InSISu od začátku semestru a bylo uzavřeno ve středu 23. února ve tři hodiny odpoledne. Do výběrového řízení se přihlásilo více než tisíc studentů, podle Brázdové však OZS ještě neví, kolik z nich si mezi vybrané školy zařadilo i některou v Ruské federaci. Ti, kteří tak udělali, ale mají ještě šanci svou volbu změnit.

„Studenti, stejně jako v minulých letech, byli nyní po uzávěrce přihlášek vyzváni, aby si ještě jednou svoji přihlášku zkontrolovali. Školy, které si do přihlášky napsali, již měnit nemohou, mohou si však nicméně do čtvrtka 3. 3. ještě školy, na které nechtějí vyjet, z přihlášky naším prostřednictvím bez náhrady nechat odebrat,“ říká Brázdová.

Je třeba dodat, že možnost odstranit si některé z preferenčních škol z přihlášky bez náhrady se samozřejmě týká všech nabízených škol, nejen těch v Rusku. Brázdová zdůrazňuje, aby studenti vždy brali v potaz aktuální politickou i pandemickou situaci v každé ze zemí, kam se chtějí hlásit.

Mohlo by vás zajímat: