Jeden senát nestačí. Ondrčka kandiduje i v koalici na právech

20. 11. 2016 | | Názory, Studentský život akademicky senat ilu

Od voleb do akademického senátu na Vysoké škole ekonomické (VŠE) uběhl již rok a půl. Na deset míst studentských senátorů – ze všech pražských fakult – byli tehdy zvoleni členové takzvané „studentské koalice“. Kampani „za lepší ekonomku“ nepodlehl jen Jindřichův Hradec. Tam voliči vybrali dva senátory, které na Fakultě managementu všichni znali a byli si jistí, že budou jejich zájmy hájit v Akademickém senátu (AS). Koalice ale prošla změnami a ze „silné desítky“ je dnes „sedm statečných“.

A za dva dny se konají volby do Univerzitního senátu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Studenty ekonomky sice zajímat nemusí, ale i tak se zdají jim být v něčem podobné – minimálně některými kandidáty spojenými ve vlastní studentské iniciativě.

Za jedenáctičlennou koalici Společná řeč kandiduje nejen současný senátor ze studentské kurie VŠE Roman Ondrčka, ale i bratr pořadatele seznamováků Jakub Horký. Jeho sourozenec Michal se angažoval při volbách do AS na VŠE, ačkoliv na ekonomku nechodí. Není ale tajemstvím, že na studentech má své zájmy – a to právě v souvislosti se zmiňovanými seznamováky. Ty oficiálně na půdě univerzity propagovat nesmí. Horký se sice několikrát jednání senátu zúčastnil, je ale nutné dodat, že žádný ze senátorů jeho seznamováky nikdy nepropagoval a v programu zasedání nezmínil. I když kurzy v plánech senátorů oficiálně nefigurovaly, dva z nich již dříve redaktorům iListu přiznali, že je pro ně toto téma důležité.

Jeho bratr Jakub je na Právnické fakultě populární – a to oprávněně. Povedlo se mu totiž fakultu celkově posunout do dvacátého prvního století – do doby ovládané internetem. Například zrušil papírové indexy, zasadil se o mladší složení pedagogického sboru na fakultě nebo osobně chodil za vyučujícími a domlouval s nimi více termínů na zkoušky. I přes to se někteří ze současných senátorů obávají, že se bude snažit prosadit, aby více jak poloviční souhlas studentské kurie při hlasování platil jako hlas kurie celé. Jenže to kandidáti ze Společné řeči ve svých prohlášeních vyloučili. Ale v tamním AS je na rozdíl od 31 senátorů na ekonomce (12 studentů a 19 vyučujících), zástupců jen 21 – 10 z řad studentů a 11 pedagogů. Desetičlenný volební blok by tedy byl výhodou.

Senát zvolí děkana fakulty

Dalším horkým tématem by na právnické mohly být seznamováky. Ty dlouhodobě pořádá několik spolků, a obnovila je i fakulta. Podle zdrojů z fakulty se začaly ozývat hlasy, že tím spolky poškozuje. Většina kandidátů z koalice ale přiznala, že proti fakultnímu seznamováku nic nemá. A přímo uvedla, že je pro zachování obou forem – každá se totiž liší strukturou, studenti si tak mohou vybrat, který z kurzů se jim zdá lepší.

Staronový kandidát, Roman Ondrčka, je členem akademických obcí obou univerzit. A podle jejich volebních a jednacích řádů má do jednotlivých senátů právo kandidovat. Jelikož mluvíme o veřejných vysokých školách, jejichž vize a plány jsou jen málo propojené, nelze zde uvažovat možném střetu zájmů. Pouze o nadstandardním množství volného času. Ostatně, pokud by střet zájmů skutečně existoval, dříve či později se v hlasování stejně promítne.

Nový senát bude také rozhodovat o volbě děkana nebo změně fakultních předpisů v návaznosti na univerzitní předpisy nebo o přípravě reakreditace studijního programu.

V jednom jsou volby na Právnické fakultě jiné – ve svém volebním řádu nemají onu pomyslnou „díru“ jako VŠE, kde v den voleb není zakázáno vést kampaň. To se ekonomce v posledních volbách vymklo z ruky, právníci tak aspoň odvolí v klidu. Obavy z některých kandidátů a průběhu předvolebních kampaní mohou být alarmující, ale i tak nemusí být oprávněné. Ostatně, to že se aktivní studenti znají navzájem je přeci žádoucí pro jejich současnou i budoucí spolupráci. A pokud se na většině věcí stejně shodnou, co by jim bránilo hlasovat společně v případě, kdy by kandidovali každý sám za sebe?

Jde spíš o to, že jak na VŠE, tak i na Právnické fakultě kandidáti zvolili poněkud nešťastnou rétoriku silného celku. Co je ale už teď – tři dny před volbami – jisté, že jak kandidáti, tak i potenciální voliči jsou podle svých příspěvků na sociálních sítích z negativní kampaně unavení. Je tedy jen smutné, že i volby do univerzitních senátů se svým průběhem čím dál více podobají těm národním. A jestli jsou jejich odrazem, byť jen vzdáleným, i tady platí – s naivitou rychle skončíš a ještě tě pořádně plácne přes prsty.

 

V článku jsou promítnuty názory autorky. Zdroje informací jsou různé a jsou prezentovány tak, aby názory obou stran byly vyvážené. Článek neobsahuje všechny informace, podrobnosti a případná vyjádření senátorů zjišťujeme.

 

Mohlo by vás zajímat: