Šest symptomů závislosti na internetu

14. 7. 2018 | | Studentský život pocitac, hacker

Internet je už nedílnou součástí života, bez něj by dnešní svět jen těžko mohl fungovat. Věděli jste však, že existuje závislost na internetu a v České republice se týká sedmi procent obyvatel? Tato závislost, netolismus, se projevuje šesti symptomy a může vás připravit o přátele i o zdraví.

Studie pracovníků Masarykovy univerzity udává, že v České republice je na internetu závislých, nebo se závislosti nebezpečně blíží, asi sedm procent obyvatelstva. Tato závislost však není závislostí v pravém lékařském smyslu. Není překvapivé, že největší podíl zastoupení mají mladí lidé mezi 16 a 29 lety. Riziku už jsou však vystaveny i děti, které sotva překročily hranici deseti let. Právě tato věková skupina pokládá internet za nedílnou součást života a pokud několikrát za den nezkontrolují nové zprávy a příspěvky, ať už na počítači nebo na telefonu, mají pocit, že jim něco uniká.

Málokdy se přitom jedná o závislost přímo na internetu, častěji jde o konkrétní služby, které nabízí. Rozlišují se její tři základní typy: na online hrách, komunikačních portálech a na pornografii. Každá z nich pak může rychle vygradovat v bezcílné proklikávání obsahem webových stránek bez většího významu.

Internet s sebou nese mnoho rizik

Jako nebezpečná hranice pro vznik závislosti se uvádí 35 až 40 hodin strávených na internetu týdně. Tento údaj se ale nedá zobecňovat vzhledem k tomu, že spousta lidí čas na internetu trávit vlastně „musí“, třeba kvůli práci nebo škole. Tato doba se pak nezapočítává.

O závislosti, nebo alespoň riziku jejího vzniku, tak velmi zjednodušeně můžeme začít mluvit ve chvíli, kdy aktivity člověka na síti začnou mít negativní dopad na jeho život. Zhorší se výsledky ve škole či práci, dochází k rozpadu vztahů s přáteli a rodinou, v extrémních případech dochází i k zadlužení. Neustálá přítomnost zářící obrazovky s sebou navíc nese zdravotní rizika jako zhoršení zraku, bolesti zad nebo nespavost.

Podle Marka D. Griffithse, britského psychologa zabývajícího se závislostmi, a jeho studie publikované v časopise Journal of Workplace Learning s názvem Behavioural addictions: An issue for everybody?, provází závislost na internetu šest základních příznaků, kterými jsou význačnost (internet je pro jedince to nejdůležitější, dokonce důležitější než reálný život a vztahy v něm), změny nálad (pokud závislý nemá k internetu přístup, bývá náladový, roztěkaný, protivný až agresivní), zvyšování tolerance (doba, kterou jedinec stráví online se neustále prodlužuje), abstinenční příznaky (stejné jako u ostatních závislostí), konflikt (nemusí se týkat pouze vztahů s ostatními, může jít i o konflikt vnitřní) a recidiva (člověk zkrátka bez internetu nemůže být a pokud ho k tomu okolnosti náhodou donutí, snaží se co nejrychleji opět připojit).

O člověku pak lze  mluvit jako o závislém, pokud se u něj projevuje každý ze jmenovaných symptomů.

Pro zbavení se závislosti si ji musíte uvědomit

Prvním krokem v boji proti závislosti na internetu a sociálních sítích je uvědomění si problému. Čas strávený na různých webových stránkách lze omezit různými blokovacími systémy, které na stanovený čas zamezí vstup uživatele. Ušetřenou dobu lze kompenzovat v reálném čase, ať už brigádou, návštěvou přátel nebo vybraným koníčkem. Zkrátka je důležité uživatele zaměstnat tak, aby neměl čas přemýšlet o dění online. Pokud ale i tak má pocit, že na to sám nestačí, dalším krokem už bývá návštěva psychologa.

Test: Jste závislí na internetu?

Nejste si jistí, jestli se vás závislost netýká? Pomoct vám může test psychologa Davida Šmahela, který najdete i v jeho knize Psychologie a internet:děti dospělými, dospělí dětmi. Pokud alespoň na tři otázky odpovíte kladně, možná by bylo dobré se nad časem, který trávíte online, zamyslet. A pokud počet odpovědí ANO překročí sedmičku, je čas vypnout počítač, odložit telefon a začít uvažovat o vyhledání odborné pomoci.

 1. Nejste-li zrovna on-line, přemýšlíte, co budete dělat příště až opět budete?
 2. Je internet ve vašem hodnotovém žebříčku na jednom z prvních třech míst?
 3. Zhorší se vám nálada po tom, co se musíte odpojit od internetu?
 4. Zdá se vám, že se hůř soustředíte, nejste-li on-line?
 5. Měl jste kvůli internetu potíže s vykonáváním svých pracovních, rodinných, či školních povinností?
 6. Nezdá se vám po odpojení od internetu svět značně neskutečný?
 7. Chtěli jste snížit čas, který trávíte na on-line, ale nepodařilo se to.
 8. Trávíte na internetu stále větší množství času? (z jiných, než pracovních a dalších povinností)
 9. Potřebujete na internetu stále více času, aby jste dosáhli toho, co chcete?
 10. Máte nepříjemné psychické, či fyzické pocity po tom, co se odpojíte?
 11. 11, Myslíte, že se kvůli internetu vídáte méně s přáteli?
 12. 12, Přes nějaké problémy, které jste měli kvůli používání internetu, jste on-line v nezmenšené míře?
 13. Omezili jste kvůli internetu nějaké své zájmy – sportovní, kulturní, rekreační?

Mohlo by vás zajímat: