Skandinávie se dá procestovat low-cost

8. 8. 2017 | | Cestování, Studentský život Lenka Malinová

Výlet na sever Evropy si moho studentů spojuje s rychle prázdnou peněženkou. To ale nemusí být pravda. Přečtěte si několik tipů od naší čtenářky Lenky, která ve Skandinávii žije třetím rokem a už ví, jak ji procestovat skrz na skrz a nemuset rozbít dlouho opatrované prasátko. Další její tipy můžete sledovat na jejím blogu o životě ve Skandinávii.

Často se setkávám s tím, že první věc, která se všem vybaví ve spojení se Skandinávií je to, jak je tam draho. Sama jsem na tom nebyla jinak. Vlastně, než jsem se sama před třemi lety odstěhovala do Dánska a zjistila, že ačkoliv je cestování po severní Evropě trošku nákladnější, stále se dá najít cesta, jak cestovat více „low cost“.  Takže – jak procestovat Skandinávii a nezruinovat při tom svůj studentský budget?

Vycestujte mimo sezónu

Absolutně každý, kdo plánuje Skandinávii navštívit, sem míří během letních měsíců. Nebudu vám lhát, léto tady je krásné a stejnou přidanou hodnotu tak mají i ceny letenek a vlaků. Pokud tedy můžete, naplánujte si výlet mimo sezónu – aerolinky mají více lepších a výhodných nabídek, lístky na vlak a autobusy jsou méně vyprodané, a tudíž levnější a také hotely mají nižší ceny. Nejlepší čas pro výlet do Skandinávie je tak určitě duben, květen a také podzim, kdy ještě není taková zima.

Vysoká úroveň hostelů

Životní úroveň seveřanů je přeci jen trošku vyšší než ta ve zbytku Evropy a stejně tomu není jinak s úrovní ubytovacích institucí. Za sebe určitě doporučuji ubytovat se v hostelech, které zde připomínají spíš hotel a ubytování je tak příjemnou součástí vaší cesty. Mimo to tam také můžete potkat další cestovatele z celého světa a navázat tak nová přátelství a dozvědět se něco nového. Osobně nejčastěji mířím na stránku Hostelworld, která nabízí široký výběr všech kategorií.

Lenka MalinováNakupujte v supermarketech

Jestli je něco ve Skandinávii opravdu drahé tak to jsou restaurace a kavárny. V menším skandinávském městě v restauraci necháte například za burger, nápoj a dezert třeba i osm set korun. Pokud tedy neplánujete všechny své těžce vydělané peníze utratit za kávu s sebou a jídlo v restauracích, doporučuji jídlo nakupovat v supermarketech. A v případě, že plánujete roadtrip – nakupte potřebné suroviny už doma.

Podívejte se na počasí a nezapomeňte svou kartu

Ať už se do vydáte na road trip do skandinávské přírody nebo na městský výlet, nezapomeňte si prostudovat předpověď počasí. V každém případě byste měli mít po roce funkční oblečení především pak nepromokavou bundu či pláštěnku. Další věc, kterou tu oceníte je to, že se zde dá ve většině případů platit kartou. Také se tu bez problému domluvíte anglicky, ztratit se tedy nemůžete. A jestli je něco, co na Skandinávii miluji, tak to jsou studentské slevy a vstupy do většiny muzeí zdarma. Pokud nevíte, kam se pro začátek vydat, doporučuji finské Helsinky, dánský Aarhus nebo třeba norský Bergen.

Foto: Lenka Malinová

Mohlo by vás zajímat: