Škola zvýšila poplatky za studium

6. 4. 2005 | | Nezařazené

O několik stovek korun více zaplatí od září studenti VŠE na poplatcích za vysokou školu. Dražší bude souběžné studium dalšího programu i to, když studenti o více než rok přetáhnou standardní délku studia. Vysokoškolský zákon uvádí, že základ pro cenu poplatků spojených se studiem stanovuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Pro tento rok to bude 2764 korun.

O několik stovek korun více zaplatí od září studenti VŠE na poplatcích za vysokou školu. Dražší bude souběžné studium dalšího programu i to, když studenti o více než rok přetáhnou standardní délku studia.

Vysokoškolský zákon uvádí, že základ pro cenu poplatků spojených se studiem stanovuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Pro tento rok to bude 2764 korun. Od tohoto základu, pro jehož výpočet slouží údaje za uplynulý kalendářní rok, odvíjejí jednotlivé vysoké školy výši svých poplatků.

Strop přitom není zákonem daný. „Každá vysoká škola se samozřejmě snaží stanovit poplatky vzhledem k okolnostem co nejvyšší,“ uvádí vedoucí pedagogického oddělení VŠE Anna Fryčová.

V konkrétních číslech vzrostl na VŠE poplatek za studium dalšího studijního programu na 2700 korun za rok z původních 2550. Pokud student studuje déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok (čtyři roky u bakaláře, tři roky u navazujícího magistra a šest let u magistra), zaplatí rovných 2900 korun za každý započatý měsíc a to včetně července a srpna. Jde tedy o zvýšení o 500 korun oproti stávajícímu měsíčnímu poplatku ve výši 2400 korun.

Zdražení se nevyhnou ani uchazeči o studium, kteří se v příštím roce chystají podat písemnou přihlášku na VŠE. Místo 510 korun zaplatí o 40 korun více. Přitom cena za podání elektronické přihlášky zůstává stále stejná, tedy 460 korun.

„Podporujeme spíše elektronické podání přihlášky. Je to výhodnější pro uchazeče i pro nás, především díky snazšímu zpracování. Nedochází například ke zbytečným chybám, které se často objevují v písemné formě,“ vysvětluje dále Fryčová.

Novinkou ve vyhlášce rektorky jsou poplatky za navazující magisterský program v anglickém jazyce. Ačkoliv se může zdát, že je tento program určen pouze pro cizince, podle Anny Fryčové jej mohou studovat i Češi: „Zákon to samozřejmě nevylučuje. Pokud student tento program řádně zaplatí, ve studiu mu nebráníme.“

Je však nutné počítat s tím, že studium je výrazně dražší: poplatek za přijímací řízení na navazující magisterský program v anglickém jazyce stojí 50 eur a samotné studium vyjde na 3000 eur za semestr.

Mohlo by vás zajímat: