Sportovci ekonomky doufají v medaile z akademických her

19. 6. 2018 | | Sport, Studentský život Fotbalová reprezentace VŠE

Největší sportovní událost vysokých škol v České republice, České akademické hry (ČAH), které se letos konají v Brně, jsou v plném proudu. Každoročně je navštíví více než tisíc studentů. Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) v nich pravidelně dosahují skvělých výsledků. Nejvyšší příčky obsazují zejména v plavání a kolektivních sportech. Letos je ale provází smůla.

Fotbalová reprezentace VŠE se minulý rok kvalifikovala na Akademické hry po vyhrané pražské části kvalifikace na Fotbalové bitvě univerzit. Následně reprezentace ekonomky z akademických her přivezla čtvrté místo. Letos ale na ČAH nezavítají. „Ve fotbalu i futsalu letos přecházíme generační obměnou. A protože ve futsalové kvalifikaci mohli v rámci nominace na Akademické mistrovství světa startovat i loňští absolventi, ani ve fotbalu, ani futsalu, se nám nepodařilo probojovat přes kvalifikační utkání na akademické hry,“ komentuje současnou situaci Martin Kučera, brankář fotbalové reprezentace a kapitán futsalové reprezentace VŠE. O medaile v obou sportech se na Akademičkách utkají reprezentace Českého vysokého učení technického (ČVUT), společně s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) ve fotbale a Univerzitou Karlovou (UK) ve futsale žen.

Futsalový tým se poslední dubnový víkend zúčastnil také turnaje EuroMilano v Itálii, na kterém se loni umístnil na třetím místě. Letošní neúspěch je bohužel provázel i tam, jelikož se nakonec z osmnácti týmů umístnili na devátem místě.

V kvalifikačních utkáních letos neměla štěstí ani ženská házenkářská reprezentace ekonomky. V regionu Praha-Čechy se umístnila na nepostupovém čtvrtém místě, hned po reprezentacích České zemědělské univerzity, Univerzity Karlovy a Západočeské univerzity v Plzni. Reprezentace mužů společně s UK a ČVUT přes pražskou kvalifikaci na Akademičky postoupila.

VŠE patří mezi nejlepší vysokoškolské plavecké týmy

Minulý rok byl úspěšný také plavecký tým. V mužské kategorii plavání dosáhla VŠE na šesté místo, v ženské kategorii pak na druhé místo a ve smíšené kategorii zvítězila. Přední umístění vybojovali hlavně Kristýna Beringerová, Katharina Asterová a David Urban.

„Minulý rok byly akademické hry opravdu vyvedené. Konaly se v Praze a získali jsme řadu medailí, nejenom v individuálních závodech, ale také ve štafetách,” vzpomíná plavkyně Zuzana Šerá. „Letos by mělo startovat kolem deseti plavců. Věřím, že se nám bude dařit minimálně stejně dobře jako loni,“ dodává. Kromě akademických her se plavecký tým ekonomky každoročně účastní i plavecké ligy, která se koná v zimním i letním semestru, a plaveckého Memoriálu Miroslava Bubníka. Ten proběhne letos na podzim.

Volejbalistům se před rokem na akademických hrách taktéž dařilo. Mužský tým nejprve zvítězil v pražské kvalifikaci a na ČAH vybojoval druhé místo. „Tento rok přišla spousta nových tváří, především těch ženských. Jsou to děvčata, která hrají nejvyšší soutěže a naše škola měla díky nim velkou šanci i v tak silné konkurenci, jako je pro nás například Karlovka,” myslí si hráčka postupujícího ženského týmu Kateřina Pokorná. Mužská reprezentace v kvalifikacích podlehla soupeřům a postup na akademičky musela přenechat týmu UK.

Florbalová reprezentace sbírá úspěch za úspěchem

Florbalisté ekonomky mají za sebou rovněž velice úspěšný rok 2017. Nejprve si odnesli třetí místo z ČAH a pak v prosinci vyhráli poprvé v historii Florbalovou bitvu, kde ve finále porazili České vysoké učení technické. „Náš plán pro tento rok je vyhrát po více jak deseti letech České akademické hry a jako první univerzitní tým obhájit Florbalovou bitvu,“ věří trenér reprezentace Petr Stejskal. Postup na akademičky si však vybojovala pouze mužská reprezentace, ženské reprezentantky podlehli vítězným týmům z ČZU a ČVUT.

Na Českých akademických hrách mají prostor i nadšenci u nás méně populárních sportů, jako například baseball či frisbee. Reprezentanti VŠE se zúčastnili kvalifikačních utkání v obou z těchto sportů, na ČAH se však dostal pouze baseballový tým. Ekonomka nakonec neměla štěstí ani v basketbalové kvalifikaci, kde se nedokázala dostat přes postupující týmy UK a ČVUT.

Akademických her se účastní přes tisíc sportovců

Minulý rok České akademické hry (ČAH) pořádaly dvě školy, a to České vysoké učení technické (ČVUT) a Česká zemědělská univerzita (ČZU). Vysoká škola ekonomická (VŠE) obsadila v celkovém hodnocení ze 41 zúčastněných vysokých škol sedmou příčku. Těsně tak překonala jednu z pořadatelských škol, ČZU.

Vítězem se již poněkolikáté stala Univerzita Karlova v Praze (UK). Pokud jde o jednotlivé sporty, největší úspěch VŠE dosáhla v mužské kategorii ve volejbale a házené, kde obsadila druhá místa a v mužské kategorii ve florbale, kde skončila na třetím místě. Mezi úspěšné týmy se zařadila i ve fotbale, softballe, stolním tenisu a bojových sportech.

České akademické hry jsou pro vysoké a vyšší odborné školy největší sportovní událostí roku. Od svého vzniku v roce 2002 se pravidelně pořádaní ujímají Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Pardubice, Liberec a Plzeň. Letošní sedmnáctý ročník hostí Masarykova univerzita v Brně, konkrétně Fakulta sportovních studií.

Letošní akademické hry, složené z 27 sportovních disciplín, začaly 17. června a potrvají až do 22. června. Přivítají přibližně dva tisíce sportovců z 50 škol. Záštitu nad letošním ročníkem převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, dále rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a děkan Fakulty sportovních studií Martin Zvonař. Jedním z hlavních pořadatelů her je od jejich vzniku také Česká asociace univerzitního sportu. Během své historie se ČAH již pětkrát konaly v Praze. Vysoká škola ekonomická se však zatím mezi pořadatelskými školami neobjevila.

Foto: archiv iListu

Mohlo by vás zajímat: