Štěnice na kolejích. Jsou na Jarově i Blanici

17. 10. 2017 | | Zprávy ze školy Cizinci_na_kolejich

Nejen mezi studenty ubytovaných na jarovských kolejích Vysoké školy  ekonomické (VŠE) se rozšířila zpráva o napadení pokojů štěnicemi. Hmyz nejdříve objevili studenti na koleji Jarov II a nyní i na Blanici. Informování studentů proběhne dnes ve 20 hodin na zmíněné koleji Jarov II.

Celkový počet napadených pokojů na žižkovské koleji je pět, na Blanici jeden. Vedoucí koleje spolu s Kolejní radou nyní podnikají nutné kroky k zbavení se nevítaného hmyzu. „Kvůli nezodpovědnosti a laxnosti některých studentů došlo k rozšíření výskytu. Je pravděpodobný nový roznašeč štěnic na buňce 52, nedbalostí došlo k rozšíření štěnic po stoupačkách,“ vyjadřuje se k situaci vedoucí koleje Zuzana Fofoňková. Na pokojích proto preventivně probíhají desinsekce a namátkové kontroly. Nutná je však spolupráce studentů. Je například třeba dodržovat zásady hygieny a metodické postupy, které na úterní schůzi přiblíží právě deratizační firma.

Studenti přespávali mimo pokoje

Vedení koleje v tuto chvíli zajišťuje dodržování hygieny a informování studentů, jak osobně či prostřednictvím vývěsní tabule ve vstupní hale. Dále řeší finanční kompenzaci studentů, kterých se situace osobně dotýká. Pokud se studenti rozhodnou vystěhovat, mohou tak učinit bez smluvní lhůty, vše stačí nahlásit na Centrální ubytování. Vedení také poskytuje praní prádla, prací prostředek a aviváž jsou zdarma.

Podle informací ubytované studentky se ale štěnice v prostorech kolejí vyskytly už v květnu a problém vyvrcholil až začátkem tohoto semestru. Vedoucí koleje údajně zavolala desinsekční firmu. Dalším opatřením byla výměna ložního prádla. „Ráno přišel pán, odmontoval desku za postelí, a tam už viděl kolonie. Samotný byl situací velmi šokovaný,“ komentuje situaci studentka. Podle informací oslovených studentů se jim informace zdají nejednoznačné a nedostatečné.

Správa kolejí dodává, že kolejné nebylo účtované a po žádosti byl studentům přidělen pokoj na dalším zařízení. iList ale má informace, že někteří studenti k přespání využívali společenskou místnost.

Mohlo by vás zajímat: