Straka končí na VŠE: Už nemohu dál!

12. 12. 2002 | | Nezařazené

Nekonečné nátlakové akce studentů, osobní psychické vypětí a pocit méněcennosti. To jsou důvody, proč se dosavadní děkan páté fakulty doc. Bivoj Straka rozhodl odejít z VŠE a založit si vlastní vysokou školu standardní ekonomie. „Studenti o mně psali ošklivé věci v diskuzích na iListu. Kolegové, které jsem měl tak rád, mne propírali v celostátním tisku,“ vypočítává bývalý děkan své pohnutky k odchodu.

Nekonečné nátlakové akce studentů, osobní psychické vypětí a pocit méněcennosti. To jsou důvody, proč se dosavadní děkan páté fakulty doc. Bivoj Straka rozhodl odejít z VŠE a založit si vlastní vysokou školu standardní ekonomie.

„Byli tady na mne zlí. Všichni. Studenti o mně psali ošklivé věci v diskuzích na iListu. Kolegové, které jsem měl tak rád, mne propírali v celostátním tisku. Byl jsem prostě v pr… v presu. Jsem citlivá duše a takhle už jsem nemohl dál,“ vypočítává bývalý děkan své pohnutky k odchodu. Již v těchto dnech však zakládá svou vlastní vysokou školu. K tomuto účelu se rozhodl uplatnit restituční nárok na Strakovu akademii, kde nyní sídlí Úřad vlády ČR: „Jsem od přírody skromný, nechtěl jsem ten dům, přál jsem si, aby sloužil vlasti. Dnes je ale situace jiná, dohnali mne k tomu,“ svěřuje se Straka, který na oplátku nabídl vládě svou rozlehlou kancelář v Nové budově: „Je dost velká, vejdou se tam i s cateringem,“ komentuje svůj postup.

Do učitelského sboru se snažil Straka nalákat i řadu kapacit z veřejného života, mimo jiné prof. Václava Klause. Tomu prý ale našeptal jeho bývalý poradce Golman, aby ekonomii nepřednášel podle zavedených standardů, což Straka odmítá akceptovat: „Je to stejné, jako když do staré Škodovky namontujete motor z Porsche. Vrátný vám taky nemusí dávat písemně, že do něj nemáte odhazovat vajgl, Husajn je populární, já ho ale svrhnu, vizionáře je potřeba držet u země. Proto jsem tu já jako rektor, jediný vykladač práva,“ začíná blouznit Straka. Brzy se však opět dostává do normálu: „Klause jsem se tedy rozhodl nepřijmout a on teď bude kandidovat na prezidenta. Pokud mu to ale nevyjde, jsem rozhodnutý nabídnout mu výuku předmětů Mořská biologie a Antické architektonické styly,“ otevírá rektor své velké srdce.

Studenty pro svůj nový ústav hodlá Straka nalákat hned na několik špeků: „Mohu nabídnout skutečně velmi standardní výuku, kvalitní katedru, kterou si s sebou beru z VŠE, a svou lásku ke studentům,“ tlačí novopečený rektor Strakovy akademie na pilu. Díky této kvalitní koncepci počítá s tím, že se do nové instituce přihlásí až pět studentů za rok.

Mohlo by vás zajímat: