Studenti ekonomky přijdou do dvou let o výhled na Hrad

9. 5. 2018 | | Zprávy ze školy Churchill_Square

Hlučné stroje, vysoké jeřáby, prach a stále přítomní dělníci. Tak to nyní vypadá v prostoru mezi ekonomkou a kolejemi u vlakového nádraží. Studentům Vysoké školy ekonomické (VŠE) to sice už za 24 měsíců zkrátí cestu do metra, přes nové budovy ale nejspíše přijdou o výhled na Pražský hrad.

Na území mezi náměstím Winstona Churchilla a Italskou ulicí probíhá realizace projektu Churchill Square, jehož dokončení se plánuje na rok 2020. Kromě bytového komplexu vyroste vedle ekonomky hotel s přibližně dvě stě pokoji a kancelářské budovy o rozloze třicet tisíc metrů čtverečních. Projektanti ve svém plánu vymezili prostor i pro supermarket. Podle informací, které iList získal, se jako první postaví kancelářská budova, ve které bude sídlit společnost Deloitte. Dokončení se odhaduje na polovinu příštího roku.

Mnoho studentů zajímá, zda kvůli novým budovám přijdou o výhled na Pražský hrad ze Staré budovy. iListu se podařilo zjistit, že ačkoliv je ekonomka položená výše než budoucí zástavba, přes budovy na Hrad spíše vidět nebude. Některé domy se plánují jako šestipatrové nebo sedmipatrové, jeden z nich má být dokonce osmipatrový. „K výšce staveb se mohou vyjadřovat majitelé sousedních budov a pozemků, ale pokud budovy splňují uzemní rozhodnutí, tak se s tím nic moc nedá dělat. Sousedé mohou mít námitky, ale stavební úřad je nemusí uznat. To by nepostavil nikdo nic,“ komentuje výstavbu statik a absolvent Českého vysokého učení technického v Praze.

Námitky ekonomky byly shledány jako nedůvodné

To potvrzuje i kvestor VŠE Libor Svoboda. „Projekt vznikal počátkem tohoto tisíciletí a také tehdy získal územní rozhodnutí od stavebního úřadu Prahy 2, které stanovuje základní velikostní parametry jednotlivých budov,” vysvětluje. “VŠE v té době během územního řízení uplatňovala řadu připomínek, včetně odvolání proti územnímu rozhodnutí. Avšak všechny námitky byly zamítnuty jako nedůvodné,“ dodává Svoboda.

Velkou výhodu ale pro studenty může představovat nově vzniklý podchod, který bude spojený se vstupem do metra C. Výrazně se jim tak zkrátí cesta do kampusu ekonomky. „Přístup do metra bude zajištěn pomocí prodloužení jednoho z podchodů pod nástupišti Hlavního nádraží. Pokud půjdete od VŠE do metra, budete muset projít projektem CR City, vejít do prodlouženého podchodu a pak již dnes existující cestou,“ vysvětlil Ondřej Rut, zastupitel městské části Praha 3 za Stranu zelených. Změnu v dopravě ale Praha 3 neplánuje, slibuje pouze navýšení četnosti spojů. „Praha plánuje výstavbu nového propojení Vinohradské a trati ze Seifertovy – novou trať od Muzea přes Vrchlického sady. Tento záměr je ale na projektu CR City zcela nezávislý,“ dodává Rut.

Pozemky projektu jsou ve vlastnictví Českých drah, které společně s dalšími akcionáři SUDOP GROUP, a.s. a nyní i Penta Investments vystupují pod názvem CR City jakožto developer projektu.

Foto: archiv iListu

Mohlo by vás zajímat: