Studenti FMV byli na letní škole Evropské investiční banky. Probíraly se i ekologické otázky

20. 8. 2022 | | Zprávy ze školy EIB letní škola

Studenti z Fakulty mezinárodních vztahů (FMV) letos poprvé reprezentovali Vysokou školu ekonomickou (VŠE) na letním programu EIB Summer School, který v Lucemburku organizuje Evropská investiční banka (EIB). Iveta Hušková, Jan Skála a Matouš Jenis z FMV strávili v Lucemburku dva týdny plné přednášek, seminářů a dalších doprovodných aktivit.

Celkem se letošního ročníku zúčastnilo více než 70 zahraničních studentů z 18 prestižních evropských univerzit, například London School of Economics nebo pařížské Science Po. Letos poprvé se do programu zapojila i VŠE spolu s dalšími pěti evropskými univerzitami.

„O možnosti zúčastnit se letní školy jsem se dozvěděl z intranetu FMV zhruba v dubnu. Tato nabídka byla určená magisterským studentům, případně absolventům,“ řekl iListu Jan. „Přihlásil jsem se, protože se zajímám o udržitelnost a rád se seznamuju s lidmi z mezinárodního prostředí,“ doplnil.

Po příjezdu čekal studenty nabitý program. Ve všední dny probíhaly přednášky a semináře týkající se aktivit celé skupiny EIB, kam patří kromě Evropské investiční banky také Evropský investiční fond. „Mimo to jsme během přednášek rozebírali i globální kontext, například ekonomické dopady války na Ukrajině nebo snižování emisí oxidu uhličitého,“ shrnul náplň hlavního programu Jan. Kromě přednášek studenti docházeli také na semináře, ty si každý účastník volil individuálně.

Součástí letní školy byly také doprovodné aktivity. „Společně s ostatními účastníky letní školy jsme se podívali do hlavního města Lucemburku nebo do muzea Evropské Unie (EU) v Schengenu,“ prozradil Matouš. „Navštívili jsme i kampus University of Luxembourg, což byl zajímavý zážitek, původně totiž na tomto místě stála uhelná elektrárna,“ dodal.

Závěrečný večer byl věnovaný předávání certifikátů a společné večeři na zámku EIB. „Během večera jsme ochutnali menu od michelinského kuchaře. Všechny si nás hýčkali,“ vzpomíná s úsměvem Matouš.

K celkovému zhodnocení letní školy se vyjádřila Iveta, kterou výjezd obohatil v mnoha aspektech. „Program mi umožnil nahlédnout z první ruky na to, jak klimatická banka EU podporuje klimatický přechod a inovace. Byla to jedinečná příležitost získat nové dovednosti a znalosti, diskutovat o výzvách, kterým EIB čelí, a setkat se s mnoha inspirativními lidmi,“ zhodnotila Iveta.  „Určitě bych doporučila podobnou zkušenost ostatním studentům, protože takový výjezd má velký přínos.“

Foto: LinkedIn Fakulty mezinárodních vztahů

Mohlo by vás zajímat: