Studenti, hlídejte si své věci

19. 3. 2007 | | Zprávy ze školy

Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) by si měli dávat pozor na krádeže. Škola totiž může být pro zloděje (který nemusí na dané škole vůbec studovat a využívá nekontrolovaného vstupu) zvlášť příhodným místem, protože většina studentů není ve škole dostatečně obezřetná jako na rizikových místech jako třeba v tramvaji.

Studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE) by si měli dávat pozor na krádeže. Škola totiž může být pro zloděje (který nemusí na dané škole vůbec studovat a využívá nekontrolovaného vstupu) zvlášť příhodným místem, protože většina studentů není ve škole dostatečně obezřetná jako na rizikových místech jako třeba v tramvaji.

Nejmenovaná studentka 3. ročníku Fakulty mezinárodních vztahů doplatila na svou důvěřivost vůči okolí na konci zimního semestru 2006/2007. Ve večerních hodinách se připravovala na zkoušky ve Staré budově. K ukradení tašky ale zloději stačilo jen pár minut, kdy nechala bez dozoru svoje věci, aby si odskočila na WC.

Studentka ohlásila krádež na vrátnici, kde bylo možné pomocí pořízeného videozáznamu vyhotovit fotografii mladého muže, který podle policie s největší pravděpodobností nebyl studentem VŠE. Naprosto nečekaně se jí následující odpoledne ozval neznámý muž – zřejmě komplic zloděje – s tím, že našel její tašku s doklady a zápisky za celý semestr, ale že za navrácení požaduje nálezné. Celková škoda za neopatrnost se sice vyšplhala ke 400 Kč, ale jak sama studentka konstatuje: „Hlavně, že mám zpátky svoje poznámky, ty jsou pro každého studenta neocenitelné.“

Jiná studentka 4. ročníku Fakulty mezinárodních vztahů, která si také přála zůstat v anonymitě, se pro změnu setkala s případem zloděje ze školních lavic. V počítačové učebně nechala flash kartu kombinovanou s MP3 přehrávačem zasunutou v počítači a všimla si toho až druhý den. Ve ztrátách a nálezech nic nebylo a zrovna tak o žádné navrácené flash kartě s MP3 přehrávačem nevěděli ani ve Výpočetním centru. Studentka rozpoutala kampaň na Borci, kde nabízela i poměrně slušné nálezné, ale jak dodává: „Nic kromě ohlasů, že hrotím situaci, to bohužel nepřineslo.“

Ve Výpočetním centru jí po dvou týdnech skoro denního dotazování odkázali na Referát útvaru obrany a ochrany sídlící ve 4. patře ve Staré budově. Přibližně po dvou dnech jí volal pracovník tohoto útvaru, že vypátrali pachatele, který se přiznal ke krádeži flash karty. Udivená studentka, která už nevěřila tomu, že se její flash karta najde, se ihned zajímala o způsob, jakým byl pachatel vypátrán, ale kromě informace, že pachatel byl mužského pohlaví, jí nic bližšího sděleno nebylo.

Oba dva výše zmíněné případy krádeže naštěstí dopadly dobře, ale studentům nelze než připomenout, aby si na své osobní věci dávali pozor a nespoléhali na akademickou půdu pod nohama a kolegialitu svých spolužáků.

Jak postupovat, když vás okradou:
Nahlásit Referátu útvaru obrany a ochrany ztracené věci
Zablokovat platební karty
V případě zcizení klíčů zavolat domů a ujistit se, že bude někdo v bytě
Nahlásit na příslušném úřadě odcizení dokladů

Na koho se obrátit při krádeži:
Referát útvaru obrany a ochrany – 4. patro SB, Ing. Ivan Veselý
Vrchní inspektor Kratina – Policie ČR, Lipanská 16, tel. 974 853 691

Kam nalezené věci vrátit?
Doklady, klíče, peněženky, atd. – ostraha v přízemí SB, Referát útvaru obrany a ochrany – 4. patro SB
Oblečení – šatnářky v NB, popř. uklízečky
USB, flash disky, identifikační karty – Výpočetní centrum

Mohlo by vás zajímat: