Studenti mají Veverku, pro vyučující se připravuje Kotelna

24. 10. 2001 | | Nezařazené

Pro všechny studenty přichystalo Výpočetní centrum na začátek školního roku malé překvapení. Oblíbený poštovní program Pmail je nahrazen novým. Nazývá se Veverka a lze se k němu dostat pouze přes webový prohlížeč.

Pro všechny studenty přichystalo Výpočetní centrum na začátek školního roku malé překvapení. V emailové schránce se jim pod nánosy nepřečtené pošty ukrýval nenápadný vzkaz od Ing. Pavlíčka ze Správy sítě. Oblíbený poštovní program Pmail je nahrazen novým. Nazývá se Veverka a lze se k němu dostat pouze přes webový prohlížeč.

„Poslední verze Pmailu pocházela z roku 1996 a pomalu přestávala vyhovovat nárokům uživatelů. Neuměl si poradit se šifrováním a měl velké problémy s přílohami,“ říká Ing. Pavlíček. Nové verze Pmailu byly postupně uvolňovány, ale pro použití ve školní síti měly dva velké háčky: neexistovala oficiální verze a program neběžel pod DOSem. Znamenalo by to, že už by nešla používat pošta na starších počítačích, jež se vyskytují resp. vyskytovaly se na chodbách. Na začátku letošního roku Výpočetní centrum rozhodlo, že přistoupí k razantnímu řešení. Pmail bude nahrazen jiným poštovním klientem. Z kandidátů zbyl pouze jediný, ale i ten na konci června odpadl ze soutěže, protože tvůrci ho odmítli lokalizovat do češtiny. A nastal problém. Byly vyčleněny prostředky na zakoupení softwaru, ale nebylo jakého. „Došli jsme k závěru, že většině studentů bude plně postačovat webový klient“, vysvětluje volbu Ing. Pavlíček a dodává: „Ze studentů, jež mají své konto na Žižkově, se za uplynulý rok nepřihlásilo ani jednou k síti plných 35% z nich“.

Email informující studenty, že od 1.září bude veškerá elektronická pošta chodit na Veverku, byl rozeslán až 27.srpna. Ihned poté, co byla zaplacena licence. Obdobně jako freemailové servery, na kterých má mnoho studentů své soukromé adresy (např. email, seznam, centrum atd.), je Veverka webový poštovní klient. Ovládání je na první pohled jednoduché, občas ale překvapí množství kroků, jež je zapotřebí k jednomu úkonu. Podporovány jsou standardní protokoly jako je POP3 a IMAP. Pokud si chce student zajistit, aby mu pošta chodila na jeho domácí počítač, má k dispozici podrobný návod na úvodní stránce pod odkazem „Nápověda a návody“. Veverku bohužel stále trápí dětské nemoci. Nelze uložit některá nastavení, program má problémy při nastavení více filtrů. Ke spolehlivosti školní pošty nepřispěla ani havárie disku vedoucí ke ztrátě některých emailů.

Pokud se chystáte psát delší dopisy, je dobré vědět, že Veverka vás po hodině automaticky odhlásí a váš výtvor bude nenávratně ztracen. Proto je vhodné emaily průběžně ukládat. Na starších počítačích můžete poštu pouze číst (pozor- stáhne se vám celá složka „INBOX“!), ale nelze nic napsat. Již je připravováno řešení, ale poštovní klient bude jiný než na jaký jsou uživatelé zvyklí. Nový program pro DOS bude v angličtině a uživatelské prostředí bude méně přívětivé.

Proč dostal poštovní server tak divné jméno? Nikdo nepřišel s něčím jiným. Ačkoli se při zadávacím projektu operovalo s pracovním názvem skladiště, v testovacím provozu se jméno změnilo na Veverku. „Server jsme nemohli nazvat „pošta“ nebo „email“, protože je pouze pro studenty“, vysvětluje Ing. Pavlíček a přidává: „Pro učitele se také připravuje nové řešení – server s pracovním názvem Kotelna.“ Podle plánu by vyučující měli od ledna příštího roku pracovat s Lotus Notes. Pmail na VŠE definitivně končí.

Mohlo by vás zajímat: