Studenti VŠE obhájili první místo v soutěži Coca-Cola HBC Management Challenge

26. 4. 2022 | | Tuesday Talks Coca Cola Management Challenge

Čtvrtý ročník soutěže Coca-Cola HBC Management Challenge je u konce a první místo opět získali studenti Vysoké školy ekonomické (VŠE). Tým s názvem SASALELE ve složení Roman Líška, Kristián Tomčo, Daniel Pastrňák a Imrich Kaplan dokázal porazit nemalou konkurenci, letos se soutěže zúčastnilo 36 týmů. Část své finanční odměny kluci věnovali na pomoc Ukrajině.

Hlavním cílem soutěže je propojení akademického prostředí s byznysem. Tým si zvolil případovou studii z oblasti prodeje, jejich úkolem bylo uvést na český trh nový produkt, a to ukrajinskou vodku Nemiroff. Na následujících řádcích se dozvíte, jak klukům během soutěže pomohlo právě studium na VŠE, jakým způsobem je soutěž obohatila v různých oblastech a taky proč byste se měli do soutěže přihlásit i vy.

Kdo z vás přišel jako první s nápadem se soutěže zúčastnit?

Roman: Když jsem se koncem října dozvěděl o soutěži na Facebooku, byl jsem zrovna na Erasmu. V tu dobu jsem měl dva týdny volna, protože v Innsbrucku, kde jsem byl, probíhala výuka blokově. Tak jsem napsal ostatním klukům, sešli jsme se ještě tu neděli a hned bylo jasno, že do toho půjdeme.

Na zpracování případové studie jste dostali 4 měsíce. Jak dlouho vám skutečně trvalo zadání vypracovat?

Kristián: Na případovce jsme pracovali průběžně, scházeli jsme se pravidelně každý týden v neděli. Především jsme dávali dohromady všechna data, materiály a vše, co jsme pak zahrnuli do finální verze.

Daniel: Naše schůzky probíhaly hlavně formou brainstormingu, nápady postupně přibývaly a následně jsme je dali do kupy a celé to sjednotili.

Kristián: Myslím, že nám právě průběžná práce hodně dala, protože jsme měli možnost vyladit všechny detaily. Pokud nám něco nesedělo, věděli jsme, že do další schůzky máme týden času na dohledání informací, případně nějaké dovysvětlení.

Jakou zpětnou vazbu jste na průběžnou verzi své práce dostali od odborníků z Coca-Coly?

Roman: Mile nás překvapilo, že po odevzdání předběžného výstupu nám bylo řečeno, že naší práci není co vytknout. Já jsem měl v hlavě to, že před odevzdáním finální verze bych rád kluky ještě více motivoval. Měl jsem trošku obavy z toho, abychom nezůstali stát na místě oproti ostatním týmům, které se mohly díky feedbacku posunout dále. Nezlepšili jsme ve finále téměř nic, jen jsme lehce upravili prezentaci.

Měli jste v rámci týmu rozdělené role? Jak probíhala vaše spolupráce?

Daniel: Ano, role v týmu jsme si rozdělili. S Kristiánem jsme měli na starost grafickou část, já jsem pak dělal ještě marketingový plán. Imrich točil video, které taky hodně přispělo k výhře. Roman měl na starosti hlavně finanční část a také se ujal role teamleadera. V průběhu jsme jednotlivé části všichni společně konzultovali.

Kristián: Za sebe bych ještě doplnil to, že jsme se během práce na případové studii opravdu snažili vycházet z reálných dat. Proto jsme dělali také vlastní marketingový průzkum, kde jsme chtěli například zjistit, jaký je typický zákazník pro danou značku.

Roman: Je to tak, díky soutěži jsme měli možnost poznat, jak opravdu funguje byznys. Samozřejmě jsme mohli údaje odhadnout, ale tak jsme to my dělat nechtěli.

Celá soutěž, včetně finální prezentace, probíhala online. Vyhovovalo vám to?

Imrich: V průběhu zpracovávání případovky jsme byli všichni čtyři na Erasmu, takže ani nebyla jiná možnost, jak se sejít než online. My jako tým jsme v tom viděli spíše výhodu, protože přece jenom je snazší se sejít online než někam docházet.

Kristián: Dá se říct, že i když jsme byli každý na Erasmu v jiné zemi, tak naše efektivita práce neklesala, naopak narůstala během celých čtyř měsíců.

Jak probíhala finální prezentace vaší čtyřměsíční práce? Připravovali jste se dopředu?

Roman: Samotná prezentace měla trvat maximálně 10 minut. Chtěli jsme se hlavně zaměřit na samotné prezentování, aby vše proběhlo tak, jak má. Sešli jsme se všichni den předem, abychom si vše znovu prošli.

Daniel: Nicméně samotné finále se bez technických problémů neobešlo. V rámci prezentace jsme měli připravené video a několik vizualizací. Během online prezentace skrze Teams se nám video zaseklo, což byl nejzásadnější technický problém.

Celá soutěž je zejména o propojování teorie s praxí. Využívali jste během práce znalosti ze školy?

Roman: Čerpali jsme z různých předmětů. Finanční management, Strategická analýza nebo Manažerské účetnictví, to byly předměty z Fakulty podnikohospodářské (FPH), které mně osobně hodně pomohly ve finanční oblasti, kterou jsem měl na starosti. Kdybychom tyto teoretické znalosti neměli, tak se nepohneme z místa.

Kristián: Během sestavování marketingového plánu spolu s Danem jsem hodně využíval znalostí z předmětu Retail Business, který máme na Fakultě mezinárodních vztahů jako povinný. To nás významně posunulo a celkově to zlepšilo kvalitu dotazníku, který jsme v rámci výzkumu sestavovali.

Daniel: Díky mé pracovní zkušenosti z oblasti marketingu jsme měli možnost naši práci komunikovat také s firmou, kde pracuju. Takže i touto cestou bychom za tuto možnost chtěli poděkovat.

Jak vás účast v soutěži obohatila?

Kristián: Mně osobně soutěž nejvíce obohatila v oblasti přátelství a vztahů obecně. S celým týmem jsme i nadále po skončení soutěže v kontaktu. Také jsme získali cenné kontakty do budoucna, například v rámci networkingu během workshopu, který společnost pořádala.

Imrich: Já jsem přínos soutěže poznal hlavně v pracovní oblasti. Ještě před závěrečnou prezentací jsem byl na pohovoru, kde se mě ptali na praktické zkušenosti s marketingem. Když jsem zmínil účast v Coca-Cola HBC Management Challenge, bylo vidět, že se jim to líbilo. Myslím, že práci jsem získal i díky účasti v této soutěži.

Daniel: Za sebe bych zmínil ještě znalosti, ať už ty, které nám soutěž přinesla nebo ty, které jsme mohli uplatnit díky studiu na VŠE.

Doporučili byste účast v podobných soutěžích i ostatním spolužákům?

Kristián: Já vždycky říkám, že studium ekonomie je tak široké a ekonomů je tolik, že když ze školy vyjdeme, tak každý z nás musí mít nějakou přidanou hodnotu. A právě praktické zkušenosti, například z těchto soutěží, člověku tu přidanou hodnotu během studia dají. Tak proč do toho nejít, zvlášť během studia. My bychom určitě podpořili každého, kdo by se chtěl soutěže zúčastnit. Neváhejte se na nás obrátit!

Daniel: Hlavně, ať někdo od nás vyhraje potřetí a VŠE si tak obhájí hattrick (smích).

 

Za celou redakci přejeme kolegům mnoho štěstí při dalším studiu, případně i v dalších soutěžích v budoucnu.

Foto: Fakulta podnikohospodářská

Mohlo by vás zajímat: