Studenti vysílají z Akropole

16. 5. 2003 | | Studentský život

Studentské internetové Radio Strahov změnilo nejen jméno, ale i studio. Od konce ledna vysílá ze žižkovské Akropole. Radio Akropolis vysílá 24 hodin denně, zatím pouze přes Internet. Živé vysílání můžete poslouchat denně od 16 hodin do půlnoci. Hudební pořady se věnují různým žánrům. Každý den se kromě hudby vysílají i dva pořady publicistické.

Studentské internetové Radio Strahov změnilo nejen jméno, ale i studio. Od konce ledna vysílá ze žižkovské Akropole.

Radio Akropolis vysílá 24 hodin denně, zatím pouze přes Internet. Živé vysílání můžete poslouchat denně od 16 hodin do půlnoci. Hudební pořady se věnují různým žánrům (podobně jako Palác Akropolis) – pondělí je například laděno do rocku, v úterý vás čeká šanson, latina, hip hop a jazz, acid jazz či blues. Středa je věnována taneční a elektronické hudbě, ve čtvrtek se pro změnu můžete vrátit do šedesátých let nebo se těšit na českou muziku – včetně folku a alternativy.

Každý den se kromě hudebních pořadů vysílají dva publicistické. V 18 hodin tak začínají hodinové pořady věnované kultuře, divadlu, filmu, počítačům, sportu nebo hendikepovaným lidem. Na devátou večerní jsou pro posluchače připraveny interaktivnější pořady – pondělní rozhovor s osobností, Akademický sklep ve středu, studentský diskusní pořad Nevyváženo, povídání o cestování nebo nedělní Prostor… připravovaný ve spolupráci s časopisem Nový prostor. „Publicistiky chceme dělat co nejvíce,“ říká šéfredaktor Radia Akropolis Pavel Zelinka. Podle něj u nás chybí rozhlas pro mladé lidi. Radio 1 má sice podobný hudební profil, ale chybí mu právě publicistika. O studentské stanici uvažoval také Český rozhlas, doposud však v tomto směru neučinil žádný krok.

Radio Akropolis je pokračovatelem Radia Strahov, které vzniklo v roce 1992 jako rozhlas po drátě na kolejích ČVUT na Strahově. Později šířilo signál ve strahovské počítačové síti a od jara 2001 se dalo „chytit“ na Internetu. Vysílání vytvářeli nadšenci z řad studentů s podporou správy kolejí ČVUT, která byla též provozovatelem rozhlasu a hradila jeho provoz. Do května minulého roku vysílalo živě přímo z bloku 8, ale tamější prostory již k fungování rádia nestačily. Studenti se tedy spojili s Palácem Akropolis, který poskytl prostory pro nové studio.

Prostředky pro vysílání z nového místa a vybavení studia (asi 700 tisíc) získali studenti díky podpoře ministerstva školství, žižkovské radnice, nadace N-ROS a především z grantu Magistrátu hl. m. Prahy. Radio Akropolis má i nadále přídomek „studentský rozhlas ČVUT v Praze“. „Škola nechtěla přijít o takovou studentskou aktivitu. Podporu rektorátu ČVUT stále máme,“ říká šéfredaktor Zelinka. V současné době pracuje v rádiu přes 60 lidí, nejen studentů pražské techniky, ale i z FSV, Vyšší odborné školy publicistiky a také z VŠE.

Stanice se ucházela i o vysílací frekvenci v pásmu FM, ale těch je v Praze málo a získaly je pouze další komerční stanice, například Radio Hey. Akropolis však bude usilovat o vysílání do éteru i nadále a prozatím jedná o využití rozvodů kabelové televize.

Mohlo by vás zajímat: