Švédština, čínština, portugalština… Začněte s dalším jazykem na VŠE

2. 8. 2021 | | Studentský život cestování

Už nejednoho studenta zlákala překvapivě bohatá nabídka cizích jazyků, které si můžeme zapsat, zpravidla jako volitelné. Do konce srpna je možné si zaregistrovat předměty dle vašeho studijního plánu a gusta, nechte se inspirovat bohatou nabídkou více či méně tradičních cizích jazyků, které vám otevřou dveře do světa. Pokud vyhledáváte „méně exotické“ jazyky, pak můžete vybírat z několika jazyků, které jsou vyučovány od začátečnické úrovně, až po vysokou úroveň.

Francouzština

Pokud vás láká romantické francouzština a ještě v ní nemáte žádnou zkušenost, můžete začít s kurzem Francouzština pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1) (ident 2RO101), který je zakončen zápočtem a po úspěšném splnění povinností obdržíte 3 kredity. Pro nadšence katedra románských jazyků navíc nabízí i 6kreditovou verzi se zkouškou pod názvem Francouzština, intenzivní kurz 1 (A0/A1) (ident 2RO111), musíte ale také počítat s dvojnásobnou hodinovou dotací. Pokud už základy francouzštiny máte, můžete zvážit i nabídku kurzů s vyšší úrovní, nebo kurzy specializované na jednotlivé oblasti jazyka (gramatika, konverzace).

Studentka Lucie si pochvaluje intenzivní kurz francouzštiny pro začátečníky i přes rychlé tempo hodin. „Musí se toho stihnout opravdu hodně. Měla jsem na to Bozděkovou a byla moc příjemná. Kladla velký důraz na mluvení, výslovnost a práci ve skupinkách,“ říká Lucie a zmiňuje, že právě proto, že byl kurz intenzivní, je třeba se připravit na velkou dávku domácí přípravy a časovou náročnost.

Ruština

Ruština otevírá dveře na východ, ale i na jih. Na ekonomce s ní můžete začít v kurzu Ruština pro ekonomy – základní úroveň (A1) s identem 2RU101, za kterou po úspěšném splnění zápočtu tradičně získáte 3 kredity a můžete pokračovat na kurz 2RU102. Kurz ruštiny doporučuje i studentka Dita. „Zapsat si ruštinu na nejméně jeden semestr je urcite super, pokud cestujete nebo plánujete cestovat do východní Evropy a dál. Hned po měsíci kurzu jsem odjela na pár dní na Ukrajinu,“ vysvětluje svoji zkušenost Dita a dodává, že přestože rusky příliš neuměla, znalost azbuky ji několikrát zachránila i při cestách na Balkánu.

Italština

Pokud vás láká bohatá kultura a jazyk Itálie, tak vás i tady nabídka kurzů nezklame. Zápočtová 3kreditová Italština pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1) (ident 2RO131) vás uvede do základů jazyka a pokud se vám zalíbí, můžete pokračovat na 2RO132 zakončeném zkouškou.

Němčina

Němčina pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1) (ident 2NJ101, 3 kredity) je dobrou volbou pro každého, kdo se odhodlává začít tento široce využitelný germánský jazyk. Pokud se vám líbí můžete navázat kurzem 2NJ102 nebo vyšším. Angelina by doporučila studium němčiny a jazyky opravdu každému. „Pokud uvažujete začít studovat nový cizí jazyk, konkrétně němčinu, mohu jedině doporučit výuku na Vysoké škole ekonomické. Zde jsem se v ní zlepšila tak, jak bych se nikde jinde (na žádných kurzech) nezlepšila,“ vysvětluje Angelina a říká, že se nemusí bát ani úplní začátečníci.

Portugalština

Na ekonomce také najdete portugalštinu, Portugalština pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1) (ident 2RO191), za tři kredity a je zakončena zápočtem. Tato atraktivní sestra španělštiny vám otevře dveře jak do Evropy, tak do Jižní Ameriky nebo Afriky. Svoje o tom ví studentky kurzu, které se vyjádřily do samostatného článku o portugalštině. Po absolvování kurzu můžete pokračovat do kurzu 2RO192 zakončeného zkouškou.

Španělština

Bohatá je i nabídka oblíbené španělštiny. Pokud s ní začínáte, doporučujeme si zapsat úvodní kurz Španělština pro ekonomy – základní úroveň 1 (A0/A1) (ident 2RO161), po složení zápočtu za něj získáte tři kredity a eventuálně můžete navázat na 2RO162 se zkouškou. Pro nadšence katedra nabízí i kurz Španělština pro ekonomy, intenzivní kurz 1 (A0/A1), který je zakončen zkouškou. Zabere dvě vyučovací hodiny týdně a získáte za něj šest kreditů. Samozřejmostí jsou i doplňující kurzy, které rozšíří vaše znalosti v jednotlivých oblastech jazyka.

Možnosti studovat španělský jazyk využila i Slávka, které se vždycky líbil, ale nikdy ho neměla příležitost studovat. „Zapsala jsem si ho v prvním semestru jako volitelný předmět a byla jsem velice spokojená. Studium jakéhokoli jazyka vyžaduje čas. Je důležité pochytat vše od samého začátku a mít v základních věcech jasno, a s tím nám cvičící opravdu pomohla,“ popisuje Slávka a upřesňuje, že na každém cvičení v rychlosti opakovali probranou látku, což jí vyhovovalo a může tento kurz doporučit.

Čínština

Exotická čínština je také v nabídce kurzů na VŠE. Základní kurz čínštiny A (A1) pod indentem 2AJ121 zakončený zápočtem a Základní kurz čínštiny B (A1) pod identem 2AJ122 vás provedou prvními kroky při učení jazyka a jeho charakteristických znaků, jako jsou tóny a výslovnost. Studentka Dita si čínštinu oblíbila a na lekce se každý týden těšila. „Kurz je náročný, protože čínština je dost specifická tím, že nezáleží jen na gramatice, ale hlavně na správných tónech, výslovnosti a znacích. Naučila jsem se plno nových frází, díky kterým bych dokázala vést jednoduchou seznamovací konverzaci s cizinci – Ni hao ma?“ popisuje nadšeně Dita svoji zkušenost. 

Švédština

Nejednoho studenta zláká i netradiční germánský jazyk, švédština. Studentka kurzu 2NJ121 Tatiana si ji zapsala, protože ji lákala Skandinávie a neobvyklost jazyka. „Člověk se na hodinách dozvěděl spoustu zajímavostí nejen o jazyce, ale i o Švédské historii a kultuře.“ Táňa doporučuje kurz především těm, kteří už mají nějakou zkušenost s němčinou. V InSISu ji najdete pod identem 2NJ122 Švédština pro ekonomy – základní úroveň 2 (A1), který se obvykle vyučuje v zimním semestru a je zakončen zkouškou. Předtím je možné si zapsat kurz 2NJ121, který je zakončen zápočtem.

Vybrali jste? Ještě máte čas si zapsat předměty a jazyky, které vás zajímají. Registrace v InSIS končí 31. srpna.

 

Mohlo by vás zajímat: