Tip na vedlejšku: Jak vydělat na přepravě zjistíte na logistice

24. 7. 2017 | | Názory, Vedlejšky, Zprávy ze školy Letadlo

Exkurze, diskuze v hodině, logické myšlení, reálné příklady ze života a přednášky od externistů. To vše přináší studium vedlejší specializace Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství z Fakulty podnikohospodářské.

Výběr vedlejší specializace pro mě nebyl snadný. Nevěděla jsem, která z nich by byla nejvíce vhodná k mému hlavnímu oboru – statistice. Vedlejška Logistika ale nakonec byla tou správnou volbou.

Největším strašákem celé specializace je určitě dvanácti kreditový předmět Mezinárodní přeprava a zasílatelství. Je ale nutné podotknout, že se jedná o dvě tříhodinové přednášky týdně. Pokud se ale hned nezaleknete obětovaného času, je to jeden z nejužitečnějších předmětů na vysoké škole. Během semestru projdete všechny druhy dopravy, získáte základní znalosti z práva či celní problematiky. A nevyhnete se ani Incoterms, souboru mezinárodních pravidel, který se používá pro výklad nejběžnějších obchodních doložek v zahraničním obchodě. Ty pak budete, podobně jako kolegové z Fakulty mezinárodních vztahů, umět odříkat i ze spaní.

Přednášející se navíc snaží co nejvíce látky převyprávět v podobě příběhů z reálného života. V hodinách se hodně diskutuje a je nutné si udělat čas na přečtení literatury, která je k předmětu doporučena. Studenti, kteří jsou logistikou a mezinárodním obchodem nepolíbeni, si díky těmto přednáškám propojí postřehy ze všedního života se světem logistiky. Cílem vyučujících rozhodně není účastníky vyhodit. I když je určena minimální hranice pro každý test, lze jeden z nich opakovat. Ústní zkouška, která semestr uzavírá, je pak příjemným rozhovorem mezi zkoušejícím a studentem.

Seminárním pracím se nevyhnete

Ostatní předměty se hodně prolínají a rozšiřují výše zmíněnou Mezinárodní přepravu a zasílatelství. Logistické systémy se snaží dopravu přiblížit posluchačům i z technického pohledu. Supply Chain Management dává důraz na soft skills, výpočty i případové studie v reálných číslech.

Doprava

Překvapilo mě ale, kolik seminárních pracích jsem musela napsat. Jednu v rámci předmětu Logistika – mezinárodní přeprava a zasílatelství – aplikace. Následně se píše kolektivní práce na Supply Chain Managementu a Logistických systémech. Na posledním zmíněném kurzu se dále vypracovávají případové studie. Ty jsou ale v rámci přednášky, takže je výhodou, že na nich netrávíte čas doma. Naopak ve svém volném čase se připravte na počítání a psaní esejí do Supply Chain Managementu. Práce nejsou hodnoceny přísně, ale zájemci musí počítat s tím, že nad nimi stráví dost času.

Letiště, sklady nebo automobilka?

Největším přínosem celé vedlejšky jsou exkurze, kterých během semestru proběhne několik. Nejsou sice povinné, ale určitě neváhejte a jeďte. Pro mě tou nejlepší byla návštěva Letiště Václava Havla, kde jsme se letadlo nejen řídili, ale vyzkoušeli si i evakuaci z něj a na vlastní kůži zažili silné turbulence. Na další exkurzi ve Škoda Auto jsme se třeba podívali do výroby i muzea. A koho zajímají autobusy, jistě neodmítne zájezd do Iveca ve Vysokém Mýtě.

Během studia logistiky vás toho čeká opravdu hodně. Nejen učení, ale i legrace. Vstřícní a vtipní vyučující, kteří vám zkušenosti a poznatky předají i mimo lavice. Všechny předměty lze během jednoho semestru vystudovat bez problémů.

Foto: Klub mladých logistiků

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: