Tiskárna do kapsy

12. 2. 2008 | | Názory

Máte mobil plný fotek a ne a ne je vytisknout? Nevěšte hlavu, je tu Zink!

Máte mobil plný fotek a ne a ne je vytisknout? Nevěšte hlavu, je tu Zink!

Co je Zink?

Společnost Zink Imaging vznikla roku 2005 v americkém státě Massachusetts odloučením od proslulého Polariodu. Jejím cílem bylo rozpracovat a zpeněžit novou radikální technologii tisku. Podstata celé inovace je pregnantně vyjádřena samotným názvem společnosti – jde totiž o zkratku pro Zero Ink. Skutečně, výzkumníci Zinku se rozhodli, že vytvoří takový proces tisku, který nebude potřebovat ani kapku inkoustu. Prima, napadne vás, žádné drahé cartridge a kaňky při jejich doplňování, ale jak to chtějí udělat? Kouzlem technologie Zink je jedinečný papír, jenž obsahuje několik nepatrných vrstev speciálních průhledných krystalů, které se po zahřátí rozpustí a obarví. Působením různých teplot (na různé vrstvy) se na papíře postupně vytváří obrázek.

Kdykoli po ruce

Nápad je to sice sympatický, ale chtělo by to ještě najít způsob, jak jej prodat. I to však už má své řešení. Na základě studie InfoTrends, která odhaduje, že počet fotek pořízených uživateli mobilních telefonů dosáhne do tří let až 228 miliard, vyvinuli inženýři Zinku přenosnou tiskárnu právě pro tento segment. Tiskárna, která se do prodeje dostane koncem letošního roku, se jednak vejde do kapsy a navíc se k ní připojíte i bezdrátově, což znamená, že přístup k tisku je prakticky bez omezení. Zink do budoucna chystá zabudovat tiskový mechanismus rovnou do telefonu a také do digitálního fotoaparátu.

Malý a drahý

Ani tato technologie však není dokonalá. Obrázek, který z tiskárny leze celou půlminutu, má rozměr vizitky (přibližně 8 x 5 cm), což může být omezující; navíc bude stát zhruba čtyři koruny a to také nutí k zamyšlení, kdy tisknout a kdy ne. Lze rovněž namítnout, že princip okamžité fotografie je známý od čtyřicátých let minulého století, takže celkem nic nového pod sluncem. Na obranu Zinku však uveďme, že obrázky jsou velmi odolné (nerozpijí se ve vodě, nedají se snadno přetrhnout) a že digitální přenosná tiskárna je víceúčelová, to znamená, že ji můžete použít nejen k mobilu a fotoaparátu, ale i k počítači či PDAčku.

Buď jak buď, budou to zákazníci, kteří rozhodnou o komerčním úspěchu nové technologie. Může se stát, že o Zinku již nikdy neuslyšíme. Přesto mám za to, že alespoň tuto krátkou zmínku v Heuréce si přístroj i jeho tvůrci určitě zaslouží.

Mohlo by vás zajímat: