Hodím nebo nehodím kelímek od jogurtu do plastu?

20. 5. 2004 | | Zprávy ze školy

Většina studentů si už zvykla používat nádoby na tříděný odpad rozmístěné v budovách. Málokdo ale ví, co se děje s papírem, sklem a plasty, když opustí dvůr VŠE. Božena Nevyjelová z technicko správního oddělení o svozu tříděného odpadu říká: „Plast a papír se odváží jednou za čtrnáct dnů. Skla je méně, odváží se na telefonickou žádost.“ Nevyjelová si pochvaluje, že nejen studenti využívají sběrná místa: „Nosí se tam i odpad z kanceláří.“

Většina studentů si už zvykla používat nádoby na tříděný odpad rozmístěné v budovách. Málokdo ale ví, co se děje s papírem, sklem a plasty, když opustí dvůr VŠE.

Božena Nevyjelová z technicko správního oddělení o svozu tříděného odpadu říká: „Plast a papír se odváží jednou za čtrnáct dnů. Skla je méně, odváží se na telefonickou žádost.“ Nevyjelová si pochvaluje, že nejen studenti využívají sběrná místa: „Nosí se tam i odpad z kanceláří.“ Na druhou stranu ale ví, že „vždycky budou výjimky, které to už z principu dělat nebudou“.

Další, červené, nádoby na tříděný odpad jsou vedle automatů na nápoje. „Ne, že by je studenti nevyužívali, ale hodí tam všechno,“ říká Božena Nevyjelová a dodává: „Do těchto nádob patří jen kelímky a plastové lahve od nápojů. Umístil je sem provozovatel automatů na naši žádost.“ Nevyjelová vysvětluje, že technickosprávní oddělení nemá síly na to, aby odpad z košů třídilo. Podle jejích slov došlo před dvěma lety dokonce k úrazu, když se jejich pracovník popíchal o injekční jehlu odhozenou v odpadkovém koši. Proto se odpad už netřídí.

Konzultant firmy Komwag, která svoz odpadu zajišťuje, ing. Jan Petružálek upřesnil, co do nádob označených jako plast patří: „Plastové obaly a fólie, PET lahve (stlačené a bez uzávěrů), polystyren, igelitové tašky, čisté igelitové sáčky, čisté kelímky od jogurtů a jiných potravin, plastové nádoby od mycích prostředků. Do nádob naopak nepatří vícevrstevné obaly jako např. Tetrapack, znečištěné plastové nádoby, guma, molitan, kabely, pneumatiky, podlahové krytiny, lina, PVC, textil z umělých látek, nádoby od léčiv.“ Podle jeho slov jsou směsné plasty po vytřídění příměsí a nečistot dále dotřiďovány na jednotlivé komodity. Roztříděný obchodovatelný materiál je lisován nebo rozemlet. Zbytková, jinak nezpracovatelná frakce, slouží k výrobě alternativního paliva.

Papír se podle Jana Petružálka dále třídí na lepenku, noviny, časopisy a směsný papír. Poté se poskytuje domácím i zahraničním papírnám k dalšímu využití. Svoz skla se provádí tak, aby se minimalizovalo stlačení a rozbití. To podle Petružálka ztěžuje následné dotřiďování. Sklo zbavené příměsí a nečistot se dodává sklárnám k dalšímu využití.

Mohlo by vás zajímat: