Tučná pokuta za nenahlášený spotřebič

24. 11. 2003 | | Nezařazené

Máte na koleji rádio? A co nabíječku? Holící strojek? Radiobudík? Schovali jste si od všech přístrojů doklady? Ne? Tak si připravte 5 000 korun. Od nového semestru objevíte ve smlouvě o ubytování na kolejích VŠE dodatek o pokutě. Pět tisíc korun vás bude stát nenahlášený počítač nebo jakýkoliv spotřebič, který máte zapojený do elektrické sítě bez vědomí Správy účelových zařízení. Jaká je skutečná situace na kolejích?

Máte na koleji rádio? A co nabíječku? Holící strojek? Radiobudík? Schovali jste si od všech přístrojů doklady? Ne? Tak si připravte 5 000 korun.

Od nového semestru objevíte ve smlouvě o ubytování na kolejích VŠE dodatek o pokutě. Pět tisíc korun vás bude stát nenahlášený počítač nebo jakýkoliv spotřebič, který máte zapojený do elektrické sítě bez vědomí Správy účelových zařízení. Jaká je skutečná situace na kolejích?

„Nahlášování spotřebičů na Jarově funguje už několik let. Až do tohoto roku si toho však studenti nevšímali, proto byla zavedena pokuta,“ prohlásila vedoucí koleje Jarov III-F Hana Novotná. Tento krok by měl zlepšit platební morálku studentstva. Každý má povinnost si smlouvu přečíst před tím, než ji podepíše.

Pokud patříte mezi ty, kteří poslouchají na pokoji rádio nebo si nabíjíte mobil, vyhledejte od nich doklady a odneste je co nejdříve vedení koleje. Pozor, elektrospotřebič jste si v tomto případě museli zakoupit maximálně před třemi roky. Na starší spotřebiče potřebujete revizní zprávu. Žádná kolej nemá povinnost organizovat prohlídku aparátů, studenti se o tuto věc musí postarat sami. Cena za jeden spotřebič, který bude prověřen elektrikářem, je od 50 do 100 korun. Elektrikáře, který dochází na jednotlivé koleje a provádí měření přístrojů, si na „efku“ zajistili sami ubytovaní. Vedení koleje stanovilo termín nahlášení do konce října.

A jak to funguje na jiné koleji? Přesný počet nahlášených spotřebičů na Rooseveltově koleji nám její vedoucí Josef Bauer nebyl schopen sdělit. Kolejné zde zahrnuje poplatek za internet, ale používání počítače je nutné oznámit zvlášť vedoucímu. Poplatek činí dalších 50 korun k běžným měsíčním výdajům. Podle smlouvy jste povinni nahlašovat každý spotřebič používaný na pokoji. Na otázku, zda se tato věc týká i nabíječky na mobil, nám bylo sděleno, že předpis hovoří o každém spotřebiči. Tedy i o varné konvici na čaj. Za tu se však neplatí žádný měsíční poplatek.

Konečný termín pro nahlášení všech elektrospotřebičů na Rooseveltově koleji stanoven není. Ihned po nastěhování máte povinnost donést vedoucímu Bauerovi doklady od aparátů. Tak dokážete, že zapojením do sítě nezpůsobíte na koleji požár. Pokud byste nařízení ignorovali, veškeré náklady by padly na vás.

„S elektrickou sítí problémy nejsou, jen občas nejde internet,“ odpověděl nám Bauer na otázku, zda má kolej nějaké problémy, co se týká elektrických obvodů. Za tříleté působení ve funkci vedoucího Roosveltovy koleje několikrát podnikl průběžné pátrání po „hříšnících“. Tento semestr se na neplatiče teprve chystá.

Mohlo by vás zajímat: