Týdenní přehled akcí: Nové číslo iListu a debata o 5G síti

12. 12. 2020 | | Studentský život PROSINEC

Poslední týden výuky přináší nejen poslední týdenní přehled akcí za tento rok, ale i nové číslo iListu! Kromě učení se na testy a nasávání vánoční atmosféry z vyzdobených ulic tak můžete „prolistovat“ naším novým číslem zaměřeným na svět informačních technologií. Přinášíme vám ale i další tipy na různé akce. Pokud chcete svátky strávit aktivně, můžete se zúčastnit výzvy Rozběháme Česko, z domova si ale můžete užít debatu o 5G síti nebo si potrénovat cizí jazyk na akci Language Café.

 

Pondělí 14. prosince

Každý student ocení tipy pro zlepšení prezentací. Ty přinese sdružení Pomáháme dobrým myšlenkám od 16:00. Dozvíte se také, jaké aplikace se dají použít nebo jak například bojovat s trémou, kterou jistě každý z nás někdy zažil. Přednáška je zdarma a online přenos proběhne skrz facebookovou událost.

Covid dopadá na všechna odvětví, jednu z největších změn ale přinesl do školství, ve kterém si žáci i učitelé vyzkoušeli učení na dálku. Otázku, zda budou některé z těchto změn trvalé a co jsme se díky této situaci o českém školství dozvěděli, si položí hosté online Debaty s Respektem: Jak covid (z)mění české školství? Přenos bude dostupný od 19:00  zde, přednáška je organizována pod záštitou Knihovny Václava Havla.

A to nejlepší nakonec – pondělí je dnem, kdy vychází nové elektronické číslo iListu. K sehnání je na Alze za 15 Kč a dozvíte se v něm mnoho informací (nejen) o světě informačních technologií. Vyzpovídali jsme Filipa Douška, který se zabývá analýzou velkých dat, nebo třeba Milana Nidla, který stojí v čele Centra informatiky Vysoké školy ekonomické (VŠE). Dozvíte se, jak moc se kvůli koronaviru VŠE zdigitalizovala, přiblížíme vám organizaci Czechitas a nezapomněli jsme i na to teď nejaktuálnější – jak si usnadnit výběr dárků pro své blízké.

Úterý 15. prosince

V úterý startuje vánoční výzva Rozběháme Česko, která si klade za cíl nejen Čechy rozběhat, ale i přispět na dobrou věc. Můžete běhat kdekoliv a jak dlouho si přejete, stačí se zaregistrovat na stránkách a přispět od 50 Kč výše, podle výše příspěvku dostanete startovací balíček a za každý uběhnutý kilometr organizace přispěje vybrané neziskové organizaci. Jak velká částka poputuje na pomoc, se dozvíte vždy podle kategorie, ve které se přihlásíte. Výzva potrvá až do 29. prosince.

EUROPEUM (Institute for European Policy) pořádá od 18:00 online přednášku na téma Portuguese and Czech Presidency of the EU Council. Hlavním tématem budou výzvy, kterým malé a střední evropské státy čelí, když předsedají Radě Evropské unie. Portugalsko stane v čele Rady Evropské unie od začátku příštího roku, Českou republiku to čeká v roce 2022. Celá debata proběhne v angličtině a sledovat ji můžete můžete zde.

Čtvrtek 17. prosince

Studentská organizace AIESEC od 17:00 nachystala Language Café, během kterého se budete moct i v online prostředí seznámit s novými lidmi a procvičit přitom cizí jazyk. Pro účast je nutná registrace zde. Při přihlašování si zvolíte i cizí jazyk, který chcete procvičovat a vaši úroveň, podle toho budete rozdělení do skupin. V každé skupině se pak debatuje na předem připravené téma, tentokrát jím je národní kuchyně.

EUROPEUM (Institute for European Policy) nezůstal tento týden u jedné akce a na čtvrtek si od 17:00 připravil online debatu týkající se 5G sítě, která měla být v celé Evropské unii zavedena do konce tohoto roku. Stalo se z ní ale velmi kontroverzní téma. V debatě se dozvíte, jak to s ní momentálně vypadá, jak se k ní staví země Visegrádské skupiny a zda-li je 5G síť opravdu takovou hrozbou. V souvislosti s tím se bude mluvit i o způsobech, jakými lze proti dezinformacím, které se šíří se na sociálních, sítí bojovat. Debatu bude možné sledovat skrz facebookovou událost.

Pátek 18. prosince

Touto dobou tradičně probíhá Korejský filmový festival, který pořádá velvyslanectví Korejské republiky v České republice spolu s Moje kino LIVE. Vzhledem ke koronavirové situaci byl festival nucen přesunout se do online prostředí. Kdo tedy ještě neviděl vítěze Oscarů 2020 film Parazit, má jedinečnou příležitost se zdarma přihlásit skrz tento formulář. Vysílání filmu Parazit probíhá v pátek, sobotu i neděli vždy od 18:00. Při vyplnění formuláře si můžete vybrat, který den se vám hodí nejvíc a hodinu před začátkem promítání vám do e-mailu přijdou bližší instrukce.

Pondělí 21. prosince

Nemůžeme z toho seznamu vynechat ani příští pondělí a to proto, že VŠE otevře své dveře zájemcům o bakalářské a navazující magisterské studium. Tentokrát proběhne den otevřených dveří všech fakult virtuálně. Můžete se zúčastnit virtuální prohlídky kampusu, položit své dotazy zástupcům školy i studentům a vyslechnout důležité a praktické informace ke studiu či ubytování. Živé vysílání začíná ve 14:00 a podrobný program najdete na této stránce nebo na facebookové události.

 

Mohlo by vás zajímat: