Týdenní přehled akcí: užijte si vinobraní na Náplavce, hudební a literární festival či otevření podchodu na Hlavní nádraží

19. 9. 2021 | | Studentský život víno, burčák, oslava, vinobraní

Začíná zimní semestr a po dlouhé době prezenčně. Mnozí studenti tak poprvé vkročí do budov Vysoké školy ekonomické (VŠE), někteří kvůli začínajícímu prvnímu semestru a jiní už s odstudovaným rokem. Kromě plánovaných studentských party toho bude v Praze mnoho k vidění. Prváci se budou moct v prvním týdnu lépe zorientovat díky Prvákovinám, čeká nás Strahov OpenAir, festival Svět knihy nebo vinobraní.

Úterý 21. září

Studentská organizace AIESEC si přichystala již tradiční akci Prvákoviny. Od úterý do čtvrtka proběhnou online workshopy, kde dostanou začínající studenti tipy od starších studentů, lépe se poznají s novými spolužáky nebo poznají, jaké možnosti škola nabízí. Pro účast je nutná registrace.

Ačkoliv je tato akce určena primárně pro lidi ovládající tento záludný jazyk, milovníci severské atmosféry a poezie si také jistě přijdou na své. V rámci festivalu Skandinávského domu Týdny finské literatury proběhne v Kampusu Hybernská od 19:00 Večer finské poezie, kde zazní analogie Bílé přeludy na vlnách, díky které se čtenáři budou moci ve větší míře poprvé seznámit s finskou poezií. Celá akce je zdarma.

Česká republika převezme za necelý rok předsednictví v Radě EU. V předvolební online debatě s názvem České předsednictví v Radě EU 2022, jež začne v 17:30, proto promluví zástupci stran a koalic, které se v tuto chvíli umisťují v čele předvolebních průzkumů, o prioritách, které by Česká republika měla v Evropské unii prosazovat a jak jí předsednictví může pomoci. Debatu pořádá EUROPEUM Institute for European Policy.

Na úterý si také xPORT VŠE nachystal od 18:00 workshop s názvem Fundraising pro Startupy s Jakubem Dimitrem. Autoři projektu se dozví o různých formách fundraisingu a jejich výhodách a nevýhodách. Kapacita je omezená, proto se nezapomeňte zaregistrovat.

Středa 22. září

Ve 14:30 začíná na Kolejích Strahov zdarma hudební festival Strahov OpenAir 2021. Přichystaná bude již tradičně spousta kapel, nově ale přibyde i food festival. Celý lineup najdete na facebookové události nebo na stránkách.

Pro ty, kteří stále nezjistili, jaké je jejich vysněné povolání, si studentská organizace AIESEC připravila od 16:00 workshop Vyzkoušej si 5 pozic za 90 minut. Dozvíte se tam více informací o pozicích v marketingu, sales, projekt managementu, financích či HR. Akce proběhne online přes prostředí Zoom.

Čtvrtek 23. září

Od čtvrtka od 16:00 až do neděle proběhne knižní veletrh a literární festival Svět knihy na Výstavišti Holešovice. Hlavní zemí je tentokrát Francie, o svých dílech osobně promluví Laurent Binet a Muriel Barbery a nezapomene se ani na jednu z nejzásadnějších osobností české a francouzské literatury Milana Kunderu. Vstupenky jsou k dostání zde.

Pátek 24. září

Tato příležitosti nespadá mezi klasické akce, přesto je ale jednou z nejočekávanějších (nejen) studenty VŠE. Veřejnosti se totiž otevře dlouho očekávaný podchod s eskalátory a výtahem vedoucí z náměstí Winstona Churchilla přímo na Hlavní nádraží v Praze. Žádné další přebíhání kolejí.

Co by to bylo za září bez burčáku? Vinobraní na náplavce proběhne od pátku 24. září od 14:00 do sobotního večera 25. září. Od železničního mostu až po Vyšehradskou skálu se tak budete moct projít s degustační skleničkou a ochutnat víno i burčák z jižní Moravy i zahraničí. Degustační skleničky vyjdou na 100 Kč a část výdělku půjde na podporu oblastí jižní Moravy zasažených tornádem.

V pátek také proběhne Noc vědců v Praze 2021. Tématem letošního ročníku je čas. Od 17:00 se můžete těšit na přednášky, workshopy i filmové projekce, to vše zdarma. Pro bližší informace sledujte událost a stránky.

Sobota 25. září

Ti, kteří by chtěli zakončit první týden semestru sportovně, se můžou od 11:00 nebo od 14:00 zúčastnit akce Barvám neutečeš v Centrálním Parku Praha 13. Vstupenky jsou k zakoupení zde.

Foto: Unsplash.com

Mohlo by vás zajímat: