Týpek ze čtyřky rád pomůže

21. 5. 2004 | | Názory, Studentský život

Vážení kolegové studenti, v době uzávěrky tohoto vydání Studentského listu uplynuly tři roky od chvíle, kdy jsem na Fakultě informatiky a statistiky přijal výzvu působit jako fakultní tajemník pro studentské záležitosti (nevím, jestli je to dobře, ale ze všech studentských tajemníků jsem nyní služebně nejstarší).

Vážení kolegové studenti, v době uzávěrky tohoto vydání Studentského listu uplynuly tři roky od chvíle, kdy jsem na Fakultě informatiky a statistiky přijal výzvu působit jako fakultní tajemník pro studentské záležitosti (nevím, jestli je to dobře, ale ze všech studentských tajemníků jsem nyní služebně nejstarší).

Moje činnosti lze shrnout do tří okruhů: asi nejvíce času strávím radami studentům v jejich ohledně studijních předpisů a v řešení jejich studijních záležitostí; velmi častou formou komunikace je e-mail, zbytek připadá zhruba půl na půl na telefonické dotazy a osobní návštěvy. Na řadu otázek dokáži odpovídat sám, ve složitějších případech sloužím jako „rozcestník“. Druhým, citlivějším okruhem je přijímání stížností, které studenti (z pochopitelných důvodů) nechtějí nebo nemohou uplatňovat sami. Pro účely jejich projednání pak jméno stěžovatele z dopisu vyřazuji, nicméně stížnost již není chápána jako anonymní. Naštěstí není stížností mnoho, nicméně věřte, že ty oprávněné se opravdu vyřizují se značnou péčí. Třetím okruhem je potom oboustranná komunikace, kdy na jedné straně přijímám a předávám podněty od studentů na možná zlepšení v nejrůznějších oblastech (která se v řadě případů následně úspěšně realizují), a na druhé straně prostřednictvím svých webových stránek (dostupných například přes tajemnik.zde.cz) informuji o aktualitách a zveřejňuji odpovědi na časté dotazy. Najdete zde ke stažení třeba i elektronickou podobu standardizovaného formuláře žádosti. Stránky se budou na základě vašich podnětů a dotazů pomalu ale jistě rozrůstat.

Zvláštní péči věnuji vašim budoucím kolegům. Pravidelně se účastním fakultních Dnů otevřených dveří (reportáž z letošního si můžete přečíst v posledním čísle Zpravodaje VŠE), kde nabízím studentům individuální konzultace ještě před jejich přijetím na VŠE. S čerstvě nastoupivšími studenty se pak setkávám při příležitosti slavnostní imatrikulace.

V čem spatřuji největší přínos své práce? Z pohledu vás, studentů, se nebojím říci, že máte velice atraktivní příležitost řešit své záležitosti s člověkem, který je vám věkově blízký (a kterému se nemusíte bát položit i tu zdánlivě nejhloupější otázku), navíc jako interní doktorand (a tedy také student) stále vnímám řadu věcí studentskýma očima. Velkou radost mám ze skupiny “štamgastů”, tedy stálých zákazníků, kteří se na mě s důvěrou obracejí se svými dotazy či problémy pravidelně. Na druhou stranu zklamu ty, kteří si myslí, že věc, která spadá do kompetence kolegyň studijních referentek, vyřeším místo nich. Činnost studijních referentek nesupluji a razítko na potvrzování studia či indexu opravdu nemám. Z pohledu fakulty pak kromě zprostředkování cenných podnětů studentů a předzpracování projednávaných stížností dochází i k určité úlevě právě při vyřizování běžných dotazů, které by jinak možná byly směrované přímo na vedení fakulty. Jistou úlevu snad může pocítit i fakultní Akademický senát, který se stížnostmi a podněty studentů zabývá spíše výjimečně (ostatní jsou vyřešeny operativněji).

Téměř na závěr příspěvku je nezbytné poznamenat, a v žádném případě to není formalita, že funkci studentského tajemníka (jmenovaného děkanem) by nebylo možné seriózně vykonávat bez skutečné podpory a vstřícného přístupu děkana, všech proděkanů, vedoucích kateder i studijních referentek, na něž se s jednotlivými problémy či dotazy ve věcech jejich působnosti obracím a dostává se mi rychlé a vstřícné odpovědi. Velkou radost mám z pozitivní zpětné vazby, které se mi od vás dostává. O jednu z nich, která snad moji práci charakterizuje lépe než dosud napsané řádky, se s vámi místo závěru netradičně podělím.

Z dopisu studenta:„ Jo a mimochodem oceňuji Vaši práci, že odpovídáte na e-maily zmatených studentů jako jsem já. Už podle toho stylu e-mailu mi přijdete jako bezva týpek (viz vyjádření „vkládají do kompů…“) to by leckterej suchar nenapsal a mně se líbí že i Vy na takovéto funkci máte smysl pro psaní e-mailů a není to napsaný jak dokument ve Wordu. Jo viděl jsem Vás na imatrikulaci, že je to nějaká nová funkce a že jste tam nějak nejmladší (to si už ale přesně nevzpomínám co to tam o Vás říkali)… no to je jedno, jen abyste věděl, že Vaše odpovídání má nějakej smysl… Vy jste odepsal v 18.05 v pátek, to máte tak dlouhou neomezenou pracovní dobu nebo jste „totálně“ nasazený a odpovídáte z domova?“

Přeji vám příjemné a úspěšné studium a krásné nadcházející jaro

Váš Jakub Fischer

Mohlo by vás zajímat: