U pohovoru může pomoci i Erasmus

16. 6. 2021 | | Kariéra Erasmus rozcestník

Článek vyšel v říjnovém čísle roku 2020.

Studium v zahraničí formou Erasmu nebo jiného programu je pro studenty vysokých škol stále běžnější. Výjezd je bezpochyby dobrá životní zkušenost. Mnoho lidí odjíždí za oblíbeným místem na planetě, jiní za poznáním kultury nebo získáním nových přátel napříč světem. Další si hlavně chtějí vylepšit jazykové dovednosti nebo se konečně osamostatnit a okusit, jaké to je starat se sám o sebe, kdy jsou rodiče i oblíbení učitelé z domovské univerzity na míle daleko. 

Erasmus jako položka v životopisu nám přináší jisté výhody na trhu práce a to zejména u mezinárodních společností, u jiných firem to může být jako to poslední, co rozhodne u stejně dobrých uchazečů. Absolvování studia v zahraničí nám tak vždy nese příslib alespoň malé výhody. 

Podle Kateřiny Legnerové, která působí na Katedře personalistiky Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze, je studium v zahraničí velkým plusem pro úspěch ve výběrovém řízení zejména u mezinárodních firem. Podle ní je zkušenost ze zahraničí důkaz toho, že je student více flexibilní, samostatný a umí se orientovat v různých prostředích. Současně je to i důkaz dobré znalosti cizího jazyka. Tito uchazeči se nebojí výzev ani cestování. To je pro zaměstnavatele, kde je důležitá mobilita, rozhodně přínos. Bývají ambiciózní, umějí se prosadit a nebojí se změny, míní Legnerová. Právě ambicióznost či umění se prosadit a přizpůsobit jsou dle ní kompetence, které jsou v současném proměnlivém business světě velmi ceněné. Při posuzování životopisů může právě účast v projektu Erasmus rozhodnout o nabídce pracovního místa,dodává. 

Vědomosti a znalost cizích jazyků nadále zůstává na prvním místě

Že je studium v zahraničí bráno jako plus, které může pozitivně ovlivnit celkové hodnocení kandidáta potvrzuje i Ivana Chlumáková ze společnosti E.ON. Pokud budeme mít ve výběrovém řízení dva kandidáty, u kterých identifikujeme v rámci pohovorů totožné znalosti a dovednosti, může být právě výjezd v rámci Erasmu rozhodující parametr,“ konstatuje Chlumáková. Znalosti a dovednosti jsou však podle ní stále na prvním místě.

I podle Renaty Fuksové z mezinárodní společnosti Ernst & Young je studium v zahraničí v rámci programu Erasmus vnímáno velmi pozitivně. Uchazeči s touto zkušeností se podle ní velmi dobře umí adaptovat na nové podmínky. Pokud vidíme, že je student v rámci studia aktivní a využívá jej na maximum, u výběrového řízení je to pro něj velká výhoda. Všímáme si, že studenti s touto zkušeností jsou sebevědomější, mají větší přehled o dění ve světě, vědí, co chtějí a co jim naopak vyhovuje méně,“ popisuje. Studium v zahraničí jako takové podle ní podmínkou pro přijetí do společnosti není, i když sledují, zda se student účastní projektů zahraniční mobility a trainee programů. Fuksová dodává, že sledují například také, zda má student nějakou zajímavou zálibu. V neposlední řadě považujeme aktivní znalost cizích jazyků za velký benefit, protože zde angličtinu využijete na denní bázi, ať už při komunikaci s klienty, nebo u projektů s mezinárodním přesahem, doplňuje.

Mohlo by vás zajímat: