Ultimate frisbee je sport bez rozhodčích, na dodržování pravidel dohlížejí během hry samotní hráči

9. 4. 2021 | | Sport frisbee-tým

„Jsme parta fajn lidiček a pojí nás láska k 175 g plastu.“ Tak se představuje ultimate frisbee tým Atrofované ruce neboli ATRUC, jehož název vznikl podle neustále zvednuté ruky indického guru, kterému se ruka scvrkla a odumřela. Ačkoli se jedná o netradiční a u nás poměrně neznámý sport, vzhledem ke své nenáročnosti se těší ve světě stále větší oblibě. V rámci Česka je plzeňský ATRUC působící od roku 2002 jedním z 28 aktivních týmů. Jeho členové, ačkoli bezkontaktně, zůstávají aktivní i během pandemie. iList vyzpovídal čtyři hráčky týmu Ivanu Santriusovou, Sáru Prokopovou, Petru Svobodovou a Kristýnu Petříčkovou, které vás zasvětí do tajů frisbee.

Frisbee ultimate je běhavý kolektivní bezkontaktní sport. Petra připodobňuje hru frisbee k americkému fotbalu. „Ve frisbee stojí proti sobě dva sedmičlenné týmy. Cílem je pomocí přihrávek dopravit disk do koncové zóny soupeře,“ vysvětluje. Mnoho lidí přitom používá pro disk označení létající talíř, ten je však nesprávný. Zajímavostí je taky poměrně veliký rozměr hracího disku. Pro lepší představu je možné říct, že se do něj vejdou až tři vylité půllitry piva. Další specialitou frisbee je podle Petry fakt, že ve hře nejsou rozhodčí.

Týmy můžou být nejenom mužské (open) či ženské (women), existuje také smíšená (mix) kategorie. Frisbee se hraje celoročně, v zimě v hale, od jara do podzimu pak venku na trávě nebo na písku. Mezi nejdůležitější posty týmu patří trenér, spirit kapitán a kapitán. Trenér má na starosti přípravu tréninků, kapitán zas řídí a motivuje tým jako celek, plánuje strategii před i během zápasu. Spirit kapitán hlídá pravidla a o změnách informuje celý tým.

Úroveň frisbee týmů v Česku je vysoká

Sára, která hraje frisbee přes šest let, se vypracovala až do role kapitánky women kategorie a spirit kapitánky kategorie mix. Podle ní má frisbee ultimate potenciál zaujmout hráče i diváka. Zmiňuje takzvaný Spirit of the Game, který je nedílnou součástí frisbee. „Jelikož se i na nejvyšších úrovních hraje bez rozhodčích, je každý hráč odkázán na své vlastní svědomí a sportovního ducha. Jakékoli nesrovnalosti, dodržování pravidel, ale i respekt spolu řeší hráči sami,“ objasňuje. Podle Sáry se týmy navzájem v rámci kategorie i oceňují. Na každém turnaji je tak možnost vyhrát cenu „spirit“. „Tato cena je pro každého hráče frisbee neméně důležitá než post na bedně!“ dodává Sára.

Ivana hraje frisbee přes šest let a je zároveň prostředníkem mezi týmem a Českou asociací ultimate (ČAU). „ČAU nám posílá e-maily, ve kterých jsou důležité informace všeho druhu, jako přihlašování na turnaje, aktualizace pravidel, dotace pro mládež a další,“ vysvětluje spirit kapitánka kategorie women a pochvaluje si dobrou úroveň některých českých frisbee týmů. „V Česku jsou kromě začínajících a teprve se rozrůstajících i týmy, které se pravidelně účastní Evropské ligy a soutěží s těmi nejlepšími v Evropě,“ připodobňuje situaci Ivana. Tým ATRUC už má na kontě několik umístění ve finále druhé ligy České republiky a dokonce ocenění nejspiritovější tým.

Kristýna hraje frisbee pět let, na starosti má taky správu instagramového účtu týmu. Nejvíc si pochvaluje atmosféru během hry. „Na hřišti se dá zažít spoustu kouzelných momentů. Pro někoho to je dlouhý hod do zóny, pro mě naopak to, když se rozběhneš na tu dlouhou a chytneš disk v zóně a skóruješ. Vlastně ten pocit, že to děláš pro tým,“ vysvětluje Kristýna a přiznává, že jí hraní chybí.

Frisbee je jako rodina

Na turnajích a soustředěních nejde jen o podávání špičkových výkonů, ale i budování vzájemných vztahů. Kromě hlavních zápasů se konají i „fun turnaje“ pro odreagování. Vzhledem k tomu, že se tým dočasně nemůže scházet ani soutěžit kvůli restriktivním opatřením, trénují teď každý sám za sebe. Navzájem se podporují pomocí sdílené tabulky a dokonce podstupují různé výzvy proti ostatním týmům.

Všechny hráčky se shodují, že je vyprávění o frisbee je nikdy neomrzí a chybí jim. Ivana si pochvaluje zejména frisbee komunitu. „Naše komunita je plná různorodých lidí, kteří by v běžném životě neměli příležitost poznat se a sejít se ani na pivě,“ popisuje a zmiňuje lásku ke sportu, která vytváří vztahy mezi členy v jednom týmu i mezi týmy napříč Českem.

Holky zároveň podotýkají, že s frisbee může začít opravdu kdokoli a kdykoli. Všechny se totiž přidaly k týmu až na gymnáziu. „Každý student si může frisbee vyzkoušet skrze středoškolskou nebo vysokoškolskou ligu, tzv. akademické hry,“ říká a dodává, že se stačí podívat, jestli je konkrétní škola zapojena, případně nový školský tým založit.

Foto: Archiv ATRUC

Mohlo by vás zajímat: