Upravíme systém jiné VŠ

26. 10. 2006 | | Nezařazené

Nový studijní informační systém na VŠE nelze v akademickém roce 2006/07 očekávat. Nejpravděpodobnější variantou je převzetí a  adaptace systému jiné vysoké školy. S  Gitusem se škola snaží dohodnout.

Nový studijní informační systém na VŠE nelze v akademickém roce 2006/07 očekávat. Nejpravděpodobnější variantou je převzetí a  adaptace systému jiné vysoké školy. S  Gitusem se škola snaží dohodnout.

Situace ohledně informačního systému se ve srovnání se stavem před výběrem firmy Gitus změnila. „Škola má v záležitosti s Gitusem najatého právníka, snaží se s firmou dohodnout,“ objasňuje rektor VŠE Richard Hindls. „Mojí hlavní starostí ale je, abychom tu měli fungující systém,“ dodává Hindls.

Po nespokojenosti s prací externí firmy škola považuje podobné řešení jako „málo pravděpodobné“. „VŠE absolvovala nepříjemnou zkušenost, mohli bychom hodiny analyzovat, kde se stala chyba či soustava chyb,“ vysvětluje docent Tomáš Kubálek, který se podílí na přípravách dalšího postupu při realizaci informačního systému na VŠE.

Zbývají tedy dvě varianty: Buď řešit tvorbu nového studijního informačního systému vlastními silami, nebo využít systém jiné české vysoké školy, popřípadě zahraniční školy. „Podle odhadů autorů obdobných systémů z jiných škol se pohybuje náročnost tvorby studijního informačního systému v desítkách člověkoroků,“ pokračuje Kubálek. „Vzhledem k počtu programátorů ve výpočetním centru VŠE a malé naději získání dalších by cesta vlastního vývoje dle mého názoru byla velmi dlouhá.“

Proto škola patrně přistoupí na přizpůsobení studijního informačního systému jiné vysoké školy. „V tomto akademickém roce však i tak nelze již zásadní změnu očekávat,“ konstatuje Kubálek. Práce na systému jsou zatím ve stádiu vytipovávání. Poskytnutí totiž nabízí hned několik českých vysokých škol. Pokud vyvinula systém dříve vlastními prostředky, snaží se ho většinou nabízet dále, aby získala prostředky na další rozvoj. Na VŠE proběhly už demonstrace některých systémů, předvedli jej například zástupci Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Problémem jsou četná specifika registrací a zápisů na VŠE a specifika studijních plánů na VŠE, například existence vedlejších specializací a četných skupin předmětů. „Dle mého názoru integrace dílčích systémů jako jsou centrální databáze, program na registrace a zápisy, PES, eSemestr, Výsledky je nevyhnutelná,“ uzavírá Kubálek.

Mohlo by vás zajímat: