Úspěšná firma musí zvládat inovace

16. 12. 2008 | | Nezařazené

Důležitým impulsem pro rozvoj firmy a pro její úspěch jsou inovace. Pro obchody je pak nutné znát jednotlivé odlišnosti na zahraničních trzích, prozradil Zbyněk Frolík, generální ředitel firmy LINET.

Důležitým impulsem pro rozvoj firmy a pro její úspěch jsou inovace. Pro obchody je pak nutné znát jednotlivé odlišnosti na zahraničních trzích, prozradil Zbyněk Frolík, generální ředitel firmy LINET.

LINET je dnes jedničkou na domácím trhu zdravotnické techniky a jedna z pěti velkých firem vyrábějících zdravotnická lůžka ve světě. Produkty se prodávají na všech kontinentech, ve více než 70 zemích světa. Pod pokličku jejího úspěchu nechal na debatě, kterou pořádal Klub mladých manažerů, nahlédnout její generální ředitel Zbyněk Frolík.

Ten zdůrazňuje především význam inovací v podnikání. Prosazuje takzvanou „filozofii totálních inovací“. Peněz na výzkum není škoda, vyplatí se. Z celkového počtu 620 zaměstnanců LINETu pracuje padesát ve vývoji. Společnost vlastní 38 mezinárodních patentů a je držitelem ceny Inovace roku, Česká Hlava Industrie či Firma roku 2006.

Inovace by měly táhnout LINET dál i do budoucna. Nemocniční lůžka další generace by měla mít standardně připojení na internet, v rámci něhož by se obstarávala zábava pro pacienty, ale i péče o ně. Matrace například změří teplotu pacienta nebo i počet jeho otočení za noc, což by mělo zabránit vzniku proleženin.

Frolík také mluvil o podnikání v Číně i na jiných trzích. Zmínil, že velikým problémem při obchodování s Číňany jsou kulturní rozdíly. Nejlepším způsobem, jak se s tamějšími obchodníky domluvit, je prý navázat velmi osobní vztahy. Jinak ale nevidí v různých zemích podstatné rozdíly. Jako „nejpříjemnější“ zemi pro obchodní vztahy označil Španělsko. Ředitel také upozornil na problémy v Itálii, kde se veškeré prodeje nemocničních lůžek odehrávají přes agenta a termíny plateb jsou často značně vzdálené datům dodání.

Zbyněk Frolík nezapřel podnikatelského ducha ani v dobách komunismu. Po vystudování technické kybernetiky na ČVUT byl zaměstnán jako šéftechnik na Československé akademii věd. Později však začal prodávat květiny a v roce 1985 již vlastnil jeden z nejvýkonnějších skleníků ve střední Evropě. Před pádem železné opony pracoval jako technický ředitel v Nemocnici Motol. V současné době také přednáší na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Mohlo by vás zajímat: