Už žádné mobily při testech. Na Fakultě informatiky a statistiky platí nové pravidlo

16. 11. 2015 | | Zprávy ze školy Lupa ilustrace

Od začátku října mají studenti Fakulty informatiky a statistiky (FIS) zakázáno používat mobilní telefony při všech typech testů a zkoušek. S okamžitou platností to vyhlásil děkan fakulty Luboš Marek.

K vydání zákazu ho vedly podvody při testech. Podobného nařízení se prý dočkáme i od děkanů dalších fakult Vysoké školy ekonomické.

Na otázku, co přesně vedlo děkana FIS k vydání tohoto zákazu, odpověděl, že šlo zejména o podvody při testech, které prováděli studenti všech fakult, když si například testy fotili, posílali je kamarádům a nechávali si na mobil zaslat řešení.

Další důvod mohl být i ten, že se podobný zákaz ve školním řádu VŠE nevyskytuje, a není tak zřejmé, co se studentem, který mobil při testu použije, stane. Většinou to na místě řeší osoby dozorující při testu. Přesné následky porušení a následný postup však není znám ani dnes, neboť děkan Marek v oficiálním vyjádření pouze uvádí, že porušení zákazu „bude důvodem pro zahájení disciplinárního řízení“.

Dosud se podvody s mobilními telefony při testech u disciplinární komise neřešily. Zdeněk Vondra, studentský tajemník FIS, který je členem disciplinární komise fakulty, podotýká: „Disciplinární řízení kvůli mobilním telefonům nebylo, protože problémů s mobilními telefony je více, ale jsou drobného charakteru, a naše fakulta řeší jen skutečně vážné přestupky.“

K používání mobilů není důvod ani během výuky

Marek uvádí, že o tomto zákazu informoval na kolegiu rektorky i ostatní děkany. „Nejen že souhlasili, ale většina z nich oznámila, že bude postupovat stejně,“ dodává. Co se týče problematiky používání mobilních telefonů během přednášek nebo cvičení, děkan FIS zastává názor, „že není nejmenší důvod k tomu, aby studenti používali mobil při výuce – vyučující to taktéž nedělají.“ Proč ale nerozšířil tento zákaz na celou výuku, již neuvedl.

Kde tedy mohou mít studenti mobil během testu uložený? „Kdekoliv,“ odpověděl děkan a blíže to nespecifikoval. Obecně však platí, že by se měl telefon nacházet tam, kde bude zřejmé, že s ním student během testu nemanipuluje, například v tašce, nebo v kapse kabátu. Od zkoušky by studenta neměli vyhodit ani v případě, že ho bude mít v kapse od kalhot. Choulostivější místo je pak už například úložný prostor lavice. V takovém případě může vyučující studenta požádat, abys si mobil uklidil do tašky.

ČTĚTE TAKÉ:

Mohlo by vás zajímat: